1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

04

11-2019

No i się poznali...
Do niedawna nie wiedzieli nawet o ich istnieniu. Nie znali żadnego filmu, w którym zagrali Anna Seniuk czy Jan Nowicki. Ale to już przeszłość. Członkowie koła humanistycznego mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z gwiazdami polskiego kina, które było jednym z ważniejszych wydarzeń II Jesiennego Festiwalu Filmowego, organizowanego przez staromiejską bibliotekę.

Anna Seniuk starszej publiczności znana jest przede wszystkim z niezapomnianej roli Magdy, żony inżyniera Stefana Karwowskiego, biorącego udział m.in. w budowie Trasy Łazienkowskiej i Dworca Centralnego w Warszawie. Postać kreowana przez Annę Seniuk pracowała jako hydrolog w warszawskich Filtrach. Mimo wykształcenia żona inżyniera wiedzę o świecie i o tzw. „życiu” czerpała głównie z rozmów ze swym szefem, inż. Mieczysławem Gajnym (Wojciech Pokora), co często przekładało się na histeryczne, nieprzewidywalne – przez co zabawne dla widza – zachowania bohaterki.

Może trudno w to uwierzyć, jednak w czasie wieczoru autorskiego to nie Anna Seniuk królowała na scenie biblioteki gminnej. Odtwórczyni roli sympatycznej Madzi z wrodzonym sobie wdziękiem oddała palmę pierwszeństwa Janowi Nowickiemu. Kto jeszcze nie wiedział, dlaczego to właśnie jemu Sylwester Chęciński powierzył rolę tytułowego Wielkiego Szu w kultowym filmie o genialnym szulerze, a uczestniczył w spotkaniu z aktorem,chyba zrozumiał, że Jan Nowicki po prostu urodził się dla wspomnianej kreacji. I wcale nie dlatego, że oszukiwał staromiejską publiczność – chociaż to niewykluczone – ale dlatego, że tak wspaniale potrafił nad nią zapanować.

Specjalne ukłony dla organizatorów 2. edycji festiwalu należą się za ponowne zaproszenie Franciszka Pieczki, pełniącego tym razem rolę gościa honorowego. Impreza doczekała się też rewelacyjnej oprawy muzycznej, o co zadbał Julian Mere – aktor Teatru Rampa i utalentowany bard. Ważnym punktem programu festiwalu było otwarcie wystawy malarskiej lokalnego akwarelisty Tomasza Olszewskiego. Obrazy przedstawiające architekturę i krajobrazy gminy Stare Miasto świetnie komponowały się z oryginalnymi kostiumami filmowymi z „Wielkiego Szu” i „Lalki”, które widzowie mogli podziwiać po spotkaniu z aktorami.

Ale co tam obrazy! Co tam kostiumy…

- Proszę pani, jeszcze niedawno nie wiedziałam, że istnieją tacy aktorzy, a teraz mam ich autografy. I mogłam do nich zagadać! – cieszyła się Sandra, obdarowana - podobnie jak jej koleżanki - podpisami Anny Seniuk i Jana Nowickiego. A jeśli chodzi o kolegów z koła humanistycznego, to podobno nie chcieli się pchać po autografy, więc poszli tam, gdzie było mniej ludzi, czyli do stolika z pysznymi ciasteczkami :) (krm)

02

11-2019

Uroczysta inauguracja Małego Medyka
W tym roku uczniowie naszej szkoły mają szczęście i zaszczyt uczestniczyć w projekcie Mały Medyk Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spośród kilku tysięcy zgłoszeń znaleźli się na liście przyjętych.

Po miesiącu oczekiwania, bo tyle czasu upłynęło od momentu ogłoszenia wyników rekrutacji, zostali włączeni do zacnego grona studentów Polskiej Akademii Dzieci w ramach Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w roku akademickim 2019/2020.


Uroczystość odbyła się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM przy ul. Przybyszewskiego. W dzień inauguracji – 29 października - nasi uczniowie z klasy 6d i 5b, w obecności Prorektora ds. Studenckich i Dydaktycznych prof. dr hab. Ryszarda Marciniaka oraz Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. Małgorzaty Kotwickiej, złożyli uroczyste ślubowanie - (…) zdobywać wiedzę i postępować w mądrości, by służyć innym ludziom. (…) przyrzekamy wierność ideałom nauki i prawość postępowania, odwagę, dociekliwość i pracowitość w dążeniu do prawdy.(…)

Przez 8 miesięcy, w czasie udziału w wykładach, warsztatach i realizacji projektów badawczych, będą mieli okazję do - (…) rozbudzenia ciekawości poznawczej, innowacyjności, krytycznego myślenia, rozwinięcia umiejętności rozwiązywania problemów, uczenia się i pracy zespołowej. Podniosą kompetencje w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz poziom wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i nauk o życiu (…) – czytamy w Regulaminie Projektu Mały Medyk UMP.

Ten uroczysty dzień był również okazją do wysłuchania wykładu przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Czupurach „m. m. m. – westchnienie pełne pasji …”. Krótka prezentacja dzieci, której tajemnicze trzy „eMki” nawiązywały do pierwszych liter pasji wielkiego poznańskiego podróżnika – patrona ich szkoły oraz dwóch prywatnych zainteresowań samych dzieci.

W czasie wykładu usłyszeliśmy garść informacji o ukochanej przez Fiedlera największej wyspie świata – Madagaskarze, o tanecznym przeistaczaniu się larwy w owada – motylim kroku hip-hop oraz o ciekawym sposobie wykorzystania sztuki kodowania w Minecraft – grze polegającej na układaniu bloków i szukaniu przygód.

Drugi wykład „Misje Medyczne” zaprezentował p. Jacek Jarosz z Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Misio. Opowiedział o organizowanych przez Fundację misjach medycznych, które swoją działalnością objęły kilkadziesiąt szpitali, przychodni i punktów medycznych, o działalności Fundacji, której celem jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata oraz o swoich wolontariackich doświadczeniach podczas misji na Madagaskarze.

Na stronie internetowej Fundacji czytamy – (…) Aby leczyć najuboższych organizowane są wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych. Fundacja wspomaga ich również wysyłką lekarstw, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego. (…)

Studenci Małego Medyka wyrazili chęć włączenia się w zbieranie darów na rzecz fundacji, tzn. w akcję
„Opatrunek na ratunek”. - (…) Liczy się na prawdę wszystko i jeśli w tak dużej grupie, każdy przyniesie nawet jedną rzecz i tak sporo uzbieramy – powiedziała koordynator projektu dr n. med. Barbara Purandare.

W czasie wykładów nasi studenci aktywnie włączyli się w dyskusję na temat omawianych zagadnień.

Tradycyjnie, podsumowanie wyjazdu odbyło się w drodze powrotnej w formie quizu. (wd)

FOTOGALERIA MAŁEGO MEDYKA

25

10-2019

Szkoła pamięta ...
W komunikacie Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej z 21 października 2019 roku czytamy:

Zachęcamy (…) szkoły (…) do włączenia się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla uczniów postaci oraz wydarzenia.

- Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów szkół Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.

Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.

- Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Nasza szkoła, w ramach akcji „Szkoła pamięta”, podejmie następujące działania:

- uczniowie odwiedzą groby zasłużonych dla naszej społeczności oraz miejsca pamięci narodowej,
- wychowawca klas VI b zorganizuje wycieczkę do Kowalewka, uczniowie zapoznają się z historią odwiedzanych miejsc i zapalą znicz w miejscu pamięci,
- uczniowie II etapu edukacyjnego zapalą znicze na grobach zmarłych nauczycieli z naszej szkoły.

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl