1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

14

05-2020

Pracujemy i się bawimy…
Uczniowie klas 5b i 7a na lekcjach języka polskiego często podczas pracy wykorzystują swoje zdolności plastyczne i techniczne. A co z tego wynika, można obejrzeć na zdjęciach , które zostały zamieszczone w galerii.

A z jakimi tematami związane były prace? Otóż na pewnej godzinie wychowawczej w klasie 5b rozmawiano o historii naszej flagi, naszego godła i konstytucji. I wtedy to dzieciaki wpadły na pomysł, żeby uczcić święto Konstytucji 3 Maja i własnoręcznie wykonać chorągiewki, które później ozdobią świąteczne okna.

Kolejnym tematem na lekcji języka polskiego była instrukcja. Ale jak napisać instrukcję, jak nie wiadomo do czego? Wtedy padła propozycja, aby wykonać samodzielnie dowolną pracę z „domowych rupieci” i do tej pracy napisać instrukcję wykonania lub użytkowania przedmiotu. Dzieciaki miały dobrą zabawę, a to podczas nauki przecież najważniejsze.

Im starsza klasa, tym tematy poważniejsze, prawda? A 7 klasa to nie przelewki więc pojawiły się tematy związane z prawem. Prawo Hammurabiego, dekalog, kodeks rycerski, prawo administracyjne, prawo karne, sporo tego prawa. Wśród tylu zbiorów prawnych pojawiła się Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, która jest obecnie uznawana za element zwyczajowego prawa międzynarodowego.

I tu uczniowie klasy 7a stanęli na wysokości zadania i postanowili „narysować” niektóre artykuły. Pracując zdalnie w parach wykonali rysunki i powstał z tego całkiem niezły komiks.

A jak zrozumieć „Żonę modną” I. Krasickiego? Jak opowiedzieć o tradycjach i zwyczajach szlacheckich? Jakie systemy wartości prezentowali bohaterowie? Nie inaczej ,jak się za nich przebrać!

A mnie ciekawi, co jeszcze wymyślą do końca tego roku szkolnego. Wszak izolacja sprzyja różnym ciekawym pomysłom! (lk)

01

05-2020

Majowe święta
Drodzy Uczniowie!

Przed nami majowe dni świąteczne: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja.


Z tej okazji przygotowaliśmy kilka tematycznych zadań. Mamy nadzieję, że nasze propozycje Wam się spodobają. Na początku w kilku zdaniach:

1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

1 Maja jest świętem państwowym wolnym od pracy. Jest to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto to czci pamięć o licznych ofiarach, które domagały się między innymi 8-godzinnego dnia pracy.

2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Nie zapomnijmy w tym dniu wywiesić naszą flagę narodową!

3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja –rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.

Zapraszamy do obejrzenia pięknej interaktywnej prezentacji o naszej wspaniałej Ojczyźnie, o naszej Polsce!

A teraz czas na zadania!
W zakładce O SZKOLE - ŚWIETLICA znajdziecie ciekawe zadania - sprawdźcie swoją wiedzę i bawcie się dobrze!

mgr Marta Adamczyk
mgr Joanna Chorzewska
mgr Justyna Hyża-Chmielewska
mgr Jolanta Kowalczyk
mgr Agnieszka Szmajdka
mgr Ewa Szymkowiak
mgr Sylwia Urycka
mgr Tomasz Andrzejczak