1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

19

12-2019

Gala „Barwy Wolontariatu”
Dla Szkolnego Koła Wolontariatu Wielkoduchy grudzień to wyjątkowy miesiąc, obchodzimy wówczas Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

SKW Wielkoduchy liczy ponad 30 wolontariuszy i działa prężnie pod opieką Pań: Marty Kraska, Julity Paściak, Renaty Plucińskiej, Julity Ressel od ponad 6 lat. Reagujemy na potrzeby środowiska, ponadto wspomagamy różnego rodzaju inicjatywy charytatywne i kulturalne.

Na przestrzeni tych 6 lat działo się naprawdę bardzo wiele: różnego rodzaju zbiórki, pomoc koleżeńska, wyjazdy do współpracujących z nami ośrodków, warsztaty, noce wolontariuszy w szkole itp. Skupmy się jednak na ostatnich 4 miesiącach… Oto niektóre z naszych działań:

• We wrześniu wspieraliśmy młodszych kolegów i koleżanki z pierwszych klas w adaptacji w nowym środowisku szkolnym. Oprowadzaliśmy pierwszoklasistów po budynkach szkoły, zapoznawaliśmy z salami lekcyjnymi, nauczycielami, pedagogami.

• Akcja „ Paka dla zwierzaka” trwająca cały październik polegała na zbiórce rzeczy dla podopiecznych schroniska dla bezdomnych zwierząt w Koninie. Bardzo liczne, jak co roku, dary przekazaliśmy osobiście do schroniska. Podczas wizyty mieliśmy okazję spotkać się z czworonożnymi przyjaciółmi i wyjść z nimi na spacer.

• W październiku również przyłączyliśmy się do przeprowadzenia akcji „ Tornister Misyjny”, której celem była zbiórka artykułów szkolnych dla dzieci w Kenii oraz Tanzanii. 11 października przekazaliśmy zebrane dary proboszczowi parafii w Starym Mieście.

• Tydzień Życzliwości 18-22 listopada. Był to tydzień kolorowy i radosny. Nie zabrakło Życzliwej Poczty, kolorowych buziek na ubraniach, na korytarzu powstała ścianka „Życzliwość uskrzydla” przy której uczniowie wszystkich klas robili sobie zdjęcia. Innowacją w tym roku był konkurs na najżyczliwszą osobę w poszczególnych klasach oraz wybór najżyczliwszej osoby w szkole.

• 20 listopada zorganizowaliśmy Dzień Praw Dziecka – informowaliśmy wszystkich uczniów jakie prawa i obowiązki mają :)

• W listopadzie również aktywnie włączyliśmy się w organizację Światowego Dnia Rzucania Palenia i związanej z tym dniem akcji w szkole „ Rzuć palenie razem z nami”.

• W grudniu wspomogliśmy Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w przebiegu i organizacji Kiermaszu Bożonarodzeniowego.

Współpracujemy prężnie z wieloma instytucjami między innymi:

• Hospicjum im. Jana Pawła II w Koninie
• Domem Opieki „Tęczowa Dolina” w Starym Mieście
• Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Koninie
• Drużyną KSS MUSTANG Konin
• Fundacją „ Podaj dalej” im. Piotra Janaszka w Koninie
• Bankiem Żywności w Koninie
• Przytuliskiem dla zwierząt w Żychlinie
• Fundacją „ Tęczowa Gromada” w Starym Mieście
• Ośrodkiem Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w Koninie.

W każdą akcję wkładamy bardzo wiele serca! Angażujemy się na maxa - dajemy z siebie nawet więcej niż 100% . Jesteśmy otwarci na każde działanie pomocowe, bowiem kierujemy się myślami: POMOŻESZ, BO MOŻESZ !!! oraz DOBRO POWRACA!!!

Aby podziękować tym wspaniałym wolontariuszom za ich wysiłek i zaangażowanie opiekunki SKW Wielkoduchy zorganizowały wyjazd na Galę „Barwy Wolontariatu”. Uroczysta Gala odbyła się 12 grudnia 2019r w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w tym roku została połączona z obchodami 25-lecia Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych.

Po części oficjalnej w której wyłaniani byli laureaci różnych kategorii wolontariatu m.in. wolontariat rodzinny, senioralny oraz szkolny Wielkoduchy uczestniczyły w koncercie gwiazdy Anny Wyszkoni :)

Bardzo dziękujemy Gminie Stare Miasto za sfinansowanie podróży :)

(jp, mk)

14

12-2019

Kto wymyślił przypadki?
„Po co komu przypadki?” „Kto je wymyślił?” To tylko niektóre pytania, którymi bronią się uczniowie od czwartej klasy wtajemniczani (nie mówię, że na własną prośbę) przez polonistów w świat deklinacji. A to, co potem zwykle następuje, bynajmniej nie łagodzi napięcia… Tłumaczenia dorosłych, że przypadek to kategoria gramatyczna, przez którą odmieniają się na przykład rzeczowniki i przymiotniki, tylko dolewają oliwy do ognia. Na szczęście, czasami z odsieczą przychodzą młodzi rycerze w białej zbroi i ratują świat edukacji językowej przed zagładą.

Młode osoby pobierający nauki w szkole podstawowej słusznie podejrzewają, że przy okazji deklinacji rzeczownika „znowu będzie coś o tym na „przy” i że „na pewno będą mylić nazwy przymiotnika z tymi innymi”, czyli przysłówkiem, przyimkiem i przydawką. I mylą. A powód jest jeden: mózgi młodych, inteligentnych ludzi nie uznają tego typu informacji ani za atrakcyjne, ani za niezbędne do przeżycia, jakby pewnie powiedział prof. Marek Kaczmarzyk (znany biolog i neurodydaktyk). Co innego… poloniści. Po pierwsze – oni (przynajmniej niektórzy) mogą się naprawdę pasjonować gramatyką języka polskiego. A po drugie (i to już dotyczy niemal całej wspomnianej populacji) – najczęściej z tego żyją :) Polonistom państwo płaci za to, że propagują wiedzę o greckim wynalazku pochodzącym z IV w.p.n.e. Tak jak za to, że próbują (nie odważyłabym się użyć bardziej kategorycznego określenia) wyjaśnić, iż system deklinacyjny jest stosowany do ustalania właściwych relacji poszczególnych wyrazów w zdaniu i że to dzięki przypadkom wszyscy cieszymy się większą wolnością, mogąc z pewną nonszalancją traktować kolejność podmiotu, orzeczenia i dopełnienia w zdaniu. Nieprzekonanych uczniów pedagodzy starają się dodatkowo pocieszyć faktem, iż w niektórych językach występuje nie siedem, a kilkanaście przypadków (jęz. fiński – 15), a nawet ponad 20 (jęz. węgierski).

A jak to nie pomaga? Ani zabawa w pociąg zwany „Deklinacją”? Ani wywiady z… p. Rzeczownikiem? Cóż, wtedy czekamy na cud. I taki się wydarzył niedawno w Vc. Okazało się, że seria lekcji poświęcona rzeczownikowi została ciekawie przetworzona przez kreatywny umysł Janka Michalaka, który wykonał komiks pt. „Przypadki Kuperowe”. To nie jest jego pierwszy komiks, żeby było jasne, ale jeszcze się nie zdarzyło, by gramatyka języka polskiego stała się źródłem natchnienia dla młodego artysty.

Historia obrazkowa dotyczy Rzeczownika i jego różnych… przypadków, na które los skazuje wszystkie części mowy historycznie nazywane „imionami”. Łaskawie obchodzi się tylko z nieodmiennymi, nierządzonymi przez żaden „casus”. Ostatnie dzieło Janka zostało wykonane niebieskim długopisem oraz kredkami ołówkowymi. Bardzo ciekawym zabiegiem użytym przez autora jest „rysowanie liter” – stosowanym często m.in. na lekcjach ortografii. A gdyby ktoś myślał, że Janek – skupiony na walorach artystycznych komiksu – potraktował powierzchownie zagadnienie z językoznawstwa, niech przyjrzy się ostatniej stronie z wypisanymi tematami obocznymi i obocznościami głosek.

Dziękuję Jankowi za oryginalne dzieło, a Wam życzę miłej lektury i… nauki :) Cały komiks znajdziecie w zakładce
„TWÓRCZOŚĆ UCZNIÓW”. (krm)

10

12-2019

Program „Szkoła Małego Inżyniera”
Szkoła Podstawowa im. gen. J. Bema w Starym Mieście została w tym roku, w wyniku głosowania finalistą programu „Szkoła Małego Inżyniera” organizowanego przez Volkswagen Poznań Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu oraz Fundację Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera w Poznaniu.

Jest to wspólny sukces całej społeczności szkolnej i lokalnej. Dziękuję za głosy wszystkich pracowników szkoły, uczniów, rodziców i sympatyków szkoły, którzy organizowali swoje sieci głosujących. Szczególne podziękowania kieruję do instytucji lokalnych, partnerów szkoły, czyli Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście, Urzędu Gminy w Starym Mieście, Biblioteki Publicznej w Starym Mieście oraz szkół i przedszkoli Gminy Stare Miasto. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i jestem pozytywnie zaskoczony tak dużym Państwa wsparciem. W piątek 6 grudnia przeżyliśmy prawdziwy wieczór wyborczy, który dostarczył wiele emocji i zakończył się dla nas i całej Gminy Stare Miasto sukcesem.

Nagrody programu

Nagrodę otrzymuje 10 Finalistów. Nagrody programu to:

• całodniowy Festiwal Technologiczny, składający się z pokazu przeznaczonego dla wszystkich uczniów szkoły oraz warsztaty z robotyki, warsztaty z programowania i wystawy w świecie nowych technologii składającej się z edukacyjnych stanowisk samoobsługowych,
• zestawy klocków LEGO Mindstorms EV3 o wartości 6000 złotych,
• jednodniowe, certyfikowane szkolenie z prowadzenia zajęć z wykorzystaniem klocków LEGO Mindstorms EV3 dla dwóch nauczycieli zatrudnionych w szkole.

Piotr Kucharczyk – dyrektor szkoły

09

12-2019

Podsumowanie projektu „Książka do poduszki”
4 grudnia odbyło się podsumowanie projektu czytelniczego „Książka do poduszki”, który był realizowany w październiku i listopadzie tego roku.

Celem projektu było: wyrabianie nawyku właściwego spędzania czasu, poprzez rozbudzenie zainteresowania książką, przygotowanie do poszukiwania potrzebnych informacji i materiałów, rozwijanie sprawności umysłowych i umiejętności twórczych uczniów, budowa poczucia własnej wartości i rozwijanie sprawności językowych.

W ramach projektu w klasach I – III przeprowadzono:

Konkurs Pięknego Czytania książek Astrid Lindgren dla klas I – III
• Spotkanie czytelnicze „Starsi czytają młodszym” dla klas I z okazji Światowego Dnia Misia Pluszowego
• Konkurs Literacko – Plastyczny „Dlaczego warto czytać książki ?” dla klas I – III


W klasach IV – VIII przeprowadzono:

Akcję czytelniczą „Starsi czytają młodszym”, spotkanie uczennic klasy VIII B z kl. I
• Prezentacje ulubionych książek na lekcjach wychowawczych
• Przerwa z ciekawą książką na korytarzu szkolnym
• Konkurs na plakat i hasło promujące czytelnictwo dla kl. IV – VIII


Podsumowanie dwumiesięcznej akcji zbiegło się również z rozstrzygnięciem konkursów: literacko – plastycznego „Dlaczego warto czytać książki ?” dla klas I – III, w którym nagrody otrzymały:

Zuzanna Jankowska
Nadia Wałęsa
Marta Tomczyk
Zuzanna Staszak


nagrody specjalne otrzymały:

Gabriela Pawełczak
Zuzanna Żabierek
Gabriela Zawadzka


oraz konkursu na plakat i hasło promujące czytelnictwo dla kl. IV – VIII, w którym nagrody otrzymały:

klasa Va – Klaudia Kaźmierczak, Oliwia Kaźmierczak, Nadia Syncerz, Nikola Wałęsa, Iga Rudka,
klasa IVa – wszyscy uczniowie klasy
.

Wszystkie prace plastyczne, zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Pani Zofia Kurpiewska, która oceniła prace uczniów, zwycięzcom ofiarowała swoje obrazy. Nagrody książkowe pozyskano z Hurtowni Taniej Książki z Żychlina.

Wszystkim uczniom i zaangażowanym nauczycielom bardzo dziękujemy za współpracę.

Bibliotekarki

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl