1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

19

11-2019

Młodzi medycy o ziołolecznictwie i ...
Kolejne spotkanie „młodych medyków” odbyło się 18 listopada 2019r. tradycyjnie w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Tym razem pierwsza część była mniej oficjalna, ponieważ dotyczyła organizacji i przebiegu projektu badawczego „Mali badacze”. Pani promotor – dr n. med. Kamila Stawczyk-Eder wprowadziła naszych badaczy w tajniki badań naukowych i przedstawiła cechy dobrego naukowca. Podczas spotkania wyjaśniła: jak zostać naukowcem, jak skonstruować projekt, jakie korzyści płyną dla uczniów z przeprowadzenia projektu badawczego? Przedstawiła kryteria oceny projektu i skład komisji konkursowej oceniającej przygotowany projekt.

W drugiej części spotkania nasi „młodzi medycy” wysłuchali wykładu „Ziołolecznictwo” zaprezentowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Plewiskach. Prelegenci opowiedzieli o patronie swojej szkoły – prof. Wacławie Strażewiczu, który zajmował się roślinami leczniczymi oraz o swojej miejscowości, w której nazwy ulic pochodzą od nazw ziół. Odpowiedzieli na nurtujące młodych naukowców pytania: Która roślina odstrasza komary, kleszcze i mole? Jak nazywa się najdroższa przyprawa na świecie? Którą z roślin możemy spotkać na polach Prowansji? Na zakończenie otrzymaliśmy zioła, które swoim zapachem zachwyciły…

Kolejny wykład „Jak w medycynie badamy mięśnie?” zaprezentował prof. dr hab. n. med. Juliusz Huber. Podczas wykładu, pan profesor przedstawił działanie układu mięśniowego i nerwowego oraz elektromiografu. Wyjaśnił na czym polegają badania diagnostyczne. Odpowiedział na nurtujące młodych medyków pytania: Czy człowiek i kot chodzą podobnie? Kto jest bardziej sprawny kiedy chodzi? Dlaczego gepard biega szybciej niż człowiek?

Podczas spotkania przekazaliśmy również, zebrane w ramach akcji „Opatrunek na ratunek”, dary w postaci bandaży, plastrów, rękawiczek jednorazowych itp. dla Fundacji Redemptoris Missio.

Na kolejnym spotkaniu, 16 grudnia 2019r., młodymi wykładowcami będą uczniowie naszej szkoły: Wiktor Puchalski (kl. 6D) oraz Rafał Puchalski (kl. 5C). (wd)

FOTOGALERIA UMP

13

11-2019

Operacja „PIZZA”
Przez żołądek do serca? Tak mówią. Szczerze mówiąc, mnie to jakoś nigdy nie przekonywało… Jednak to już przeszłość. A wszystko za sprawą przeuroczych, małych (mam nadzieję, że się nie obrażą) kucharzy. I kucharek, oczywiście. „Kuchenne rewolucje” w ich wykonaniu podbiły serce każdego, kto miał szczęście obserwować warsztaty kulinarne, które odbyły się w pizzerii „Mefisto” w Starym Mieście.

Najpierw włożyli odpowiedni strój, potem właściciel restauracji poprosił adeptów sztuki kulinarnej, aby podeszli do specjalnie dla nich przygotowanych stanowisk pracy.

– A gdzie można umyć ręce – zapytał nagle, zawstydzając trzeźwością umysłu dorosłych, jeden z miłośników pizzy.

– Oczywiście, przepraszam, tam jest łazienka – poinformował nieco speszony właściciel restauracji.

I ruszyli... W sekundzie niemal cała armia małych kucharzy w uroczych fartuchach i czapkach na głowach znalazła się w łazience. Wyglądali jak zespół chirurgów przygotowujących się do poważnej operacji. Profesjonalizm – jak się zaraz okazało – przejawiał się nie tylko w skrupulatnie wykonywanych czynnościach przygotowawczych czy w stroju, ale przede wszystkim w podejściu do sztuki kulinarnej. Przejęci szybko przystąpili do wyrobu pizzy. Paluszkami, wałkiem, widelcem, łyżką, czym się dało… Wreszcie ciasto ułożyło się łaskawie w formach! A potem wiadomo, sama przyjemność, czyli nakładanie dodatków. Tu był jedynie problem z wyborem. Tak, przygotowywanie posiłków to świetna okazja doskonalenia umiejętności dokonywania wyborów…

– Wszystkiego nie nałożysz przecież! – dochodził z końca stołu głos poirytowanego znawcy tematu.

Emocje czasami brały górę, ale trudno się dziwić. Każdy mistrz kuchni miał bowiem za zadanie zrobić pyszną pizzę dla wyjątkowego i niezwykle wymagającego gościa. Dla kogo? Dla siebie… Sprostali wyzwaniu. Wystarczyło popatrzeć, z jakim zapałem wszyscy zabrali się do jedzenia. A, przepraszam bardzo, nie wszyscy. Kilka osób postanowiło podzielić się swoim skarbem z… rodziną.

Przez żołądek do serca… Tak, przekonaliście mnie, za co Wam bardzo dziękuję. Wdzięczna też jestem panu Andrzejowi Kopaczewskiemu, który zafundował nam tę niezwykłą „kuchenna rewolucję”. (krm)

08

11-2019

Promujemy czytelnictwo
A to za sprawą uczniów klasy VIII b, którzy we współpracy z biblioteką szkolną postanowili zachęcić wszystkich do sięgnięcia po książkę.

...bo przecież, nie ma nic lepszego, jak chwila wytchnienia z ciekawą książką...

Korzystając z okazji, że zostały zakupione nowości do biblioteki szkolnej, postanowiliśmy zaprezentować je wszystkim w szkole. Przypomnijmy, że większość tytułów polecili nam sami czytelnicy.

Tym razem, zależało nam głównie na uczniach, którzy rzadko zaglądają do biblioteki. To z myślą o nich, zorganizowaliśmy wystawę książek na korytarzu szkolnym, podczas trzech przerw śródlekcyjnych. W myśl - skoro nie przyjdę po książkę, to książka przyjdzie po mnie.

Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, tym bardziej że można było wybrać i poczytać książkę przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki.

Ogromnie nas to ucieszyło i zachęciło, aby powtórzyć taką akcję jeszcze raz.

Nie tylko klasa VIII b włączyła się w promocję czytelnictwa. We wszystkich klasach IV – VIII uczniowie prezentowali swoją ulubioną książkę, zachęcając do czytania swoich rówieśników na godzinie z wychowawcą.

Zaangażowanym, którym nie obojętne jest zainteresowanie książką, bardzo dziękujemy: uczniom klasy VIII b – Oliwii Hak, Matyldzie Juchiewicz, Aleksandrze Kałużnej, Nadii Nowak oraz Bartoszowi Tyburze, który zadbał o podkład muzyczny, a także pani Marcie Krasce, panu Tomaszowi Andrzejczakowi i wszystkim wychowawcom.

Jeżeli macie jakieś propozycje nowych tytułów, zapraszamy do biblioteki.

Bibliotekarki

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28, 63 241 63 22
Gmina Stare Miasto
lm.pl - portal regionalny
Powiat koniński

Słownik polsko-angielski
ORE - Lektury i zasoby
ORE - Języki obce – Dla uczniów
ORE - Dla uczniów
Centralna Komisja Egzaminacyjna
OKE Poznań
Kuratorium Oświaty Poznań
MEN
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna
Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE
ORE - Dla rodziców
ORE - Przydatne linki – Dla rodziców