1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT

02

10-2019

EUROPEAN DAY OF LANGUAGES
W dniach 24 - 26 września 2019 r. obchodzony był Europejski Dzień Języków – święto całego środowiska edukacji językowej.

Z tej okazji zorganizowane zostały różnorodne wydarzenia, mające na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści.

Zgodnie z zarejestrowanym projektem w kalendarzu wydarzeń EDJ (EDJ: www.coe.int/edl.) organizowanym przez European Centre for Modern Languages and Council of Europe uczniowie całej szkoły dyskutowali z wychowawcami nt. języków obcych, ale też bardzo aktywnie wzięli udział w konkursie „Słynne Europejskie Budowle”. Przygotowane projekty uczniowskie można było podziwiać podczas wystawy prac konkursowych w dwóch budynkach naszej szkoły. Pomysłowość uczniów, techniki wykonania prac, kreatywność montowania zdobień i oświetleń, dokładność i szczegółowość odwzorowania budowli postawiło jury konkursowe przed trudnym dylematem. Komisja łącznie oceniała aż 48 projektów w dwóch kategoriach wiekowych – klasy I-III oraz IV-VIII.

Zwycięzcy w kategorii wiekowej klas I-III:

I miejsce –
Marta Tomczyk kl. I b

II miejsce –
Matilda Paci, Aleksander Pawlak, Łukowska Karina kl. II c
Zuzanna Jankowska kl. III a

III miejsce –
Krzysztof Gomulski, Daria Juśkiewicz, Adam Siemiński, Kacper Proszowski kl. III b
Hanna Michalak, Michalina Andrzejczak kl. II c

Zwycięzcy w kategorii wiekowej klas IV-VIII:

I miejsce –
Michalina Górna, Amelia Szyszyńska, Amelia Ślugaj kl. VI c

II miejsce –
Adam Jakubowski kl. V b
Amelia Olejnik, Łukasz Pruski kl. VI d
Adam Dyc kl. VII b

III miejsce –
Klaudia Kaźmierczak, Nadia Syncerz kl. V a

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

Poprzez zorganizowanie EDJ pokazaliśmy uczniom, iż uczenie się języków obcych pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić. W tych wyjątkowych dniach zwrócono szczególną uwagę na znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie.

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie oraz zaangażowanie i zapraszamy na kolejny Europejski Dzień Języków, który odbędzie się w przyszłym roku szkolnym.

Zachęcamy również do nauki języków obcych na co dzień, ponieważ ich znajomość odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. (kd, ag)

01

10-2019

Najsmaczniejsze wydarzenie tej jesieni na MTP
Targi Smaki Regionów to wydarzenie, w którym uczniowie klasy 6C i 6D mieli przyjemność uczestniczyć i brać aktywny udział w warsztatach kulinarnych propagujących zdrowe odżywiane. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniu 30 września 2019 r. można było znaleźć ekologiczną, certyfikowaną żywość z całej Polski. Był to unikalny moment na poznanie wszystkich regionalnych potraw i produktów, stanowiących dziedzictwo kulinarne, które są przygotowywane według dawnych receptur i zgodne z ideą slow food.

Ta wielka uczta regionalnej polskiej kuchni, pełna tradycyjnych receptur oraz niepowtarzalnego smaku i aromatu była niezapomnianą możliwością do podkręcenia apetytu… Uczniowie mogli kosztować wędlin, serów smażonych i długodojrzewających, miodów, wyrobów piekarniczych i cukierniczych, przetworów owocowo-warzywnych z ekologicznych gospodarstw.

Podczas degustacji produktów przy stoiskach blisko 200 producentów trafiliśmy na pokaz kulinarny Pana Jarosława Uścińskiego. Ten światowej klasy kucharz, który gotował dla Tiny Turner, Bruce Willisa czy koronowanych głów świata zabrał nas w nietuzinkową przygodę… A właściwie zaprosił na poligon ciężkiej pracy i harówki jednego z uczniów klasy 6D – Mikołaja Pilarczyka, który dzielnie znosił trudy kuchennej pracy. I choć w przygotowaniu nietrudny omlet z owocami, to stanowił on wyzwanie dla młodego kuchennego amatora, który podzielił przygotowane pyszności wśród kolegów i koleżanki.

Przy współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Stare Miasto uczniowie mieli również możliwość uczestniczyć w warsztatach owocowo-warzywnych i wędliniarskich.

Smaki Regionów – święto polskiej, regionalnej i tradycyjnej kuchni zapisało się w pamięci uczestników wycieczki. Zdrowe odżywianie, bez konserwantów i innych zbędnych chemicznych dodatków gwarancją lepszego zdrowia i samopoczucia. (kd)

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28, 63 241 63 22
Gmina Stare Miasto
lm.pl - portal regionalny
Powiat koniński

Słownik polsko-angielski
ORE - Lektury i zasoby
ORE - Języki obce – Dla uczniów
ORE - Dla uczniów
Centralna Komisja Egzaminacyjna
OKE Poznań
Kuratorium Oświaty Poznań
MEN
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna
Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE
ORE - Dla rodziców
ORE - Przydatne linki – Dla rodziców