Szkoła Podstawowa im. generała Józefa Bema w Starym Mieście
  1. AKTUALNOŚCI
  2. O SZKOLE
  3. DLA UCZNIÓW
  4. DLA RODZICÓW
  5. OSIĄGNIĘCIA
  6. GALERIA
  7. KONTAKT__________________


ROK SZKOLNY 2021/2022


GODZINY PRACY BIBLIOTEKARZY
AGATA WIŚNIEWSKA JAROSŁAW JÓZEFACKI
Poniedziałek 9.50 - 11.50
12.40 - 13.40
7.30 - 11.15
Wtorek 10.00 - 13.30 7.30 - 12.00
Środa 9.50 - 11.50
12.40 - 13.40
7.30 - 11.15
Czwartek 7.50 - 9.50
10.45 - 12.45
-----
Piątek 9.00 - 13.30 -----

__________________


Konkurs na Dzień Krajobrazu 2021


Ideą tegorocznego Dnia Krajobrazu jest docenienie wartości dostępnych na co dzień przestrzeni przyrodniczych, rolniczych i miejskich, które możemy nie tylko ogarnąć wzrokiem, lecz doświadczyć ich w pełni. Takie otwarte krajobrazy pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Spełniają też ważne funkcje środowiskowe, takie jak ochrona przeciwpowodziowa, napowietrzanie miast i regulowanie temperatur. Co bardzo ważne, przestrzenie te są rezerwuarami różnorodności biologicznej.

Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym z okazji Dnia Krajobrazu.

Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Otwarte krajobrazy".


Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach:

Kategoria: klasy IV – VI
Kategoria: klasy VII – VIII

Praca konkursowa może być wykonana dowolną techniką plastyczną (rysowanie, malowanie, wyklejanie lub mieszanie technik itp.), w formacie maksymalnie A4, w układzie poziomym lub pionowym.

Prace podpisane należy złożyć do 19 października 2021 roku (wtorek) w bibliotece szkolnej.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie :)

__________________


ROK SZKOLNY 2020/2021


__________________


Majowe Święta z Książką - podsumowanie
W maju tradycyjnie obchodzimy Święto Książki, znane kiedyś jako Dni Oświaty, Książki i Prasy.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach o charakterze czytelniczym. W I etapie edukacyjnym każda klasa wybrała jedną lekturę. Uczniowie wykonali prace plastyczne, a wychowawcy stworzyli z tego albumy.

Najlepszy album wykonała klasa 3b,
II miejsce zdobyła klasa 1b,
III miejsce klasa 2a.


W klasach starszych uczniowie wykonali sleeveface – zdjęcie z okładką książki.

Najciekawsze zdjęcie zrobiła Klaudia Kaźmierczak
II miejsce otrzymała Klara Jeż z klasy 4b
III miejsce zdobyła Kornelia Szmaj z klasy 6c.


Uczniowie otrzymali dyplomy i książki oraz obrazy wykonane i podarowane przez Panią Zofię Kurpiewską.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i wychowawcom za udział w konkursach.

Ewa Papiernik
Ewa Szymkowiak

__________________


Majowe Święta z Książką


W maju tradycyjnie obchodzimy Święto Książki, znane kiedyś jako Dni Oświaty, Książki i Prasy. 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, a 23 kwietnia obchodzony był na całym świecie Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten wiąże się z katalońskim obyczajem, w którym każdy mieszkaniec Katalonii w dniu świętego Jerzego – patrona tego regionu – obdarowywał swoich bliskich książkami i różami.

Nasza szkoła również posiada tradycje związane z traktowaniem książek w sposób szczególny. W szkolnej bibliotece czekają nowości książkowe, które co roku pozyskujemy, powiększają ofertę czytelniczą dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Nasz księgozbiór to już 11 tys. książek.

Majowe Dni Książki mają na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do czytania, dzielenia się refleksjami na temat ulubionej książki oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych, plastycznych i innych.

Zapraszamy do udziału w konkursach:


Konkurs dla uczniów klas I - III

I. Cel konkursu:

• popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci;
• promowanie osiągnięć uczniów uzdolnionych plastycznie;
• rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej.

II. Zadanie konkursowe
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu albumu z ilustracjami do wybranej przez klasę lektury. Każdy uczeń wykona ilustrację do treści książki, na zajęciach plastycznych pod kierunkiem nauczyciela. Następnie powstanie album klasowy.

III. Forma pracy
1. Format i technika dowolna, płaska
3. Album powinien zawierać tytuł książki, nazwisko autora oraz najważniejszą część – oprawę graficzną i informację o klasie.

IV. Termin dostarczania prac i rozstrzygnięcia konkursu
1. Album należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 31 maja 2021r.
2. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 4 czerwca w bibliotece, klasę będzie reprezentował przewodniczący samorządu klasowego. Prace zostaną wyeksponowane na stronie internetowej szkoły.

Konkurs dla uczniów klas IV – VIII (Sleeveface)

1. Zadaniem uczestnika jest zrobienie tzw. sleeveface – zdjęcia z okładką książki; uczniowie ustawiają okładkę tak, by stała się ona na zdjęciu częścią ich ciała.
2. Co to jest sleeveface? To zdjęcie przedstawiające osobę z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Do zrobienia dobrego zdjęcia trzeba się przygotować. Ważne jest wkomponowanie okładki w pasujące do niej otoczenie tak, by powstało złudzenie optyczne jedności z książką. Dużą rolę odgrywa tu perspektywa, aranżacja tła, poza, czy pasujący strój. (zachęcam do wpisania hasła „sleeveface” w wyszukiwarkę).
3. Zdjęcia prac należy przysłać na adres: evapap@wp.pl
4. Czas przesłania zdjęć do 31.05.2021r.
5. Prace zostaną opublikowane na stronie szkoły, a zwycięzcy otrzymają nagrody.

Zapraszamy do zabawy!

Organizatorzy Ewa Papiernik i Ewa Szymkowiak


__________________


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


„Istnieje szczególny rodzaj piękna, który rodzi się w języku, z języka i dla języka.”
G. Bachelard


21 lutego na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się dwa konkursy.

W konkursie recytatorskim pod hasłem „Humor w poezji” uczniowie klas I-III zaprezentowali na szkolnej scenie wiersze znanych polskich poetów: Jana Brzechwy, Małgorzaty Strzałkowskiej i innych. Uczniowie klas IV-VIII wzięli udziału w zdalnym konkursie na plakat promujący język ojczysty. 17 przepięknych prac plastycznych można podziwiać w szkolnej galerii internetowej. Nagrody ufundowali Organizatorzy, obrazki namalowała i ofiarowała p. Zofia Kurpiewska. Serdecznie dziękujemy uczniom za piękne prace plastyczne, recytację. Wychowawcom dziękujemy za zaangażowanie i zachęcenie uczniów do dodatkowej pracy.

W konkursie recytatorskim nagrody otrzymali: Wiktor Rybarczyk (kl. I c), Michalina Michalska (kl. I a), Matilda Paci (kl. III c). Wyróżniono: Klaudię Szczepankiewicz i Kaję Ostrowską (kl. I b), Paulę Krzyżanowską (kl. II b), Marcela Króla (kl. II c), Lenę Maćkowską (kl. III a) i Julię Masternak (kl. III b).

W konkursie plastycznym nagrodzono: Aurelię Borkowską (kl. V), Nikolę Wałęsę (kl. VI a) i Wiktorię Kurzawę (kl. VIII b). Wyróżniono: Zuzannę Jankowską (kl. IV a), Klarę Jeż (kl. IV b) i Julię Głuchowską (kl. VII a). Dziękujemy i gratulujemy!

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie z klas IV- VIII mogą odbierać nagrody w bibliotece szkolnej od wtorku (9.03.2021 r.).

Link do zdjęć z konkursu recytatorskiego
Link do zdjęć z konkursu plastycznego

__________________


Wirtualny kiermasz książki


Kiermasz wirtualny trwa nadal, zapraszamy wszystkich miłośników czytania do zakupu interesujących książek, wpisania kodu szkoły.

Efektem będzie rabat dla szkoły w postaci książek - nowości dla uczniów.

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie, pozyskaliśmy 7 nowych książek do Biblioteki Szkoły Podstawowej w Starym Mieście.__________________


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w październiku 2020 roku odbywa się pod hasłem: Z książką ci do twarzy…

W naszej szkolnej bibliotece odbył się Konkurs Pięknego Czytania Wierszy Juliana Tuwima, dla klas II i III. Celem konkursu było zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, oraz promocja biblioteki szkolnej i jej działań.

Agnieszka Frączek w swojej opowieści „Rany Julek” opowiedziała o życiu Juliana Tuwima i o tym jakim poetą był, w sposób humorystyczny: „że choćby przyszło tysiąc pisarzy i każdy tysiąc strof by wysmażył, i każdy nie wiem , jak się nadymał, nikt nie dogoni Julka Tuwima”.

Konkurs odbył się w naszej szkolnej bibliotece 20 października 2020r.

Uczniowie klas II i III, było ich dwunastu, zaprezentowali piękne interpretacje wierszy Juliana Tuwima „ Rzepka”, „Ptasie radio, „Słoń trąbalski” i inne. W komisji pracowały panie: Zofia Kurpiewska i Ewa Szymkowiak, oceniły: płynność czytania, poprawność i biegłość czytania oraz wrażenie artystyczne, maksymalnie przyznając 5 punktów uczestnikowi.

Nagrody otrzymali: Aleksander Pawlak, Zuzanna Staszak, Michał Grala i Julia Zielke. Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia.

Książki dla uczniów ufundowała biblioteka szkolna. Nagrody to obrazy autorstwa pani Zofii Kurpiewskiej, serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy nauczycielom i uczniom klas II i III.


__________________


WYKAZ AUDIOBOOKÓW


__________________


XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W sobotę 30 maja 2020 r. rozpocznie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XIX OTCD), który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na potrzeby zwierząt. Dlatego gośćmi Tygodnia Czytania będą w tym roku oprócz znanych pisarzy i artystów także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze.

Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbędzie się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim zostaną udostępnione na stronie internetowej https://calapolskaczytadzieciom.pl/ oraz w mediach społecznościowych Fundacji.

Tydzień Czytania zacznie się w sobotę, 30 maja, od spotkania z Doktorem Dolittle i Edytą Jungowską, która nagrała znakomity audiobook na stulecie znanego dzieciom na całym świecie wspaniałego doktora zwierząt. Kolejne dni tygodnia będą poświęcone różnym gatunkom zwierząt.

__________________


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, przesłaliście nam zdjęcia swoich biblioteczek domowych. Bardzo cieszymy się, że macie swoje książki.

Pamiętajcie jednak, że w naszej szkolnej bibliotece czeka nas was ponad 10000 książek i czasopisma oraz zbiory multimedialne, no i dostęp do Internetu. Biblioteka jest ważnym centrum informacji dla szkoły. Nasza biblioteka szkolna jest przyjazna dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników szkoły. Tutaj można wypożyczyć ciekawe książki oraz znaleźć ważne informacje. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek i sami wybierają interesujące ich lektury i książki. Nikt tutaj nikogo nie ocenia, jesteście dla nas ważni. Biblioteka dla wszystkich jest otwarta i codziennie zaprasza swoich czytelników. W czytelni można skorzystać z księgozbioru podręcznego i czasopism. Można też spokojnie odrabiać lekcje, poczytać książki, pouczyć się i pograć w szachy oraz miło spędzić czas. Gromadzone są lektury szkolne literatura piękna, książki popularnonaukowe, słowniki, encyklopedie zbiory multimedialne. Nasz księgozbiór jest cały czas uzupełniany.

Tęsknimy za Wami Drodzy Czytelnicy, mamy nadzieję, że niebawem spotkamy się w bibliotece.

Do zobaczenia.
Bibliotekarki.

__________________


Drodzy Czytelnicy, Mali i Duzi,

zapraszamy Was do udziału w Akcji Czytelniczej, która związana jest Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci.


Wasze zadanie będzie łatwe do wykonania i przyniesie wiele radości. Każda chętna osoba z klas I- VIII i nauczyciele mogą sfotografować swoją biblioteczkę domową lub zaprezentować ulubioną książkę, na kartce można ułożyć hasło reklamujące tę książkę.

Może to być świetna zabawa. Wasze prace zostaną nagrodzone pochwałą. Zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły, w galerii. Macie czas do 20 kwietnia 2020r.
Zdjęcia proszę przesłać na adres: evapap@wp.pl

Zapraszamy do zabawy!


Bibliotekarki
__________________


ZDALNY KONKURS BIBLIOTECZNY
MAJOWE DNI Z KSIĄŻKĄ


Czas na podsumowanie naszego konkursu, który rozpoczął się w kwietniu i trwał do końca maja. Zadania mieliście różne do wykonania, pierwsze było pod hasłem „kreatywne jajko”, kolejne „jestem eko”, wreszcie ostatnie „polecam książkę”. Dodatkowym zadaniem było pokazanie swojej biblioteczki domowej. Uczestników było 46 :) Wszyscy uczniowie otrzymali pochwały, nagrody niespodzianki i dyplomy otrzymacie w czasie odwiedzin biblioteki, w wyznaczonych dniach, kiedy będziecie rozliczać się z wypożyczonych książek. Wychowawcy wam o tym przypomną. Sprawiliście nam ogromną radość biorąc udział w konkursie, mamy nadzięję, że była to też dla was miła i ciekawa zabawa. Uczniów klas ósmych zapraszamy do akcji „Podziel się książką”. Jeśli chcielibyście pozostawić w bibliotece pamiątkę po sobie, możecie ze swoich zbiorów domowych przekazać książkę, z dedykacją dla młodszych czytelników. Na stronie internetowej szkoły, w zakładce biblioteka znajduje się wykaz audiobooków.

Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie:

Klasy I: Anna Piechocka, Nikodem Król, Igor Walczak, Zuzanna Staszak, Jakub Kubera, Amelia Kaczmarek, Lena Szałkiewicz,Dorota Mijalska, Nikodem Kaźmierczak, Szymon Piaskowski.

Klasy II: Eliza Olejnik, Jakub Wiersocki, Michał Grala, Nadia Wałęsa, Antoni Sosnowski, Matilda Paci.

Klasy III: Ksawery Kreczmer, Laura Kołacka, Zuzanna Ziętecka, Gabriela Pecyna, Natalia Śrutowska, Krzysztof Piguła, Klara Jeż, Krzysztof Gomulski, Adam Sieminski, Mateusz Dolata, Aleksandra Gradecka, Lena Berger, Piotr Bartczak, Adam Kaźmierczak, Jakub Frątczak, Aleksander Ligocki.

Klasa IV: Nadia Małolepsza, Alan Kopaczewski, Filip Mijalski.

Klasy V: Nikola Wałęsa, Klaudia Kaźmierczak, Martyna Kaszuba, Nadia Wojnarowska, Oliwia Kaźmierczak, Leon Konieczka, Szymon Dolata.

Klasy VI: Amelia Ślugaj, Michalina Górna, Amelia Olejnik.

Klasy VIII: Lena Skitek, Maria Bartczak.


Pozdrawiamy i zapraszamy do czytania :):)
__________________


III etap Zdalnego Konkursu Bibliotecznego

MAJOWE DNI Z KSIĄŻKĄ


Mamy miesiąc maj, który jest poświęcony promocji czytelnictwa. Chcemy Was Drodzy Czytelnicy zaprosić do udziału w III etapie Zdalnego Konkursu Bibliotecznego.

Zadaniem uczestników z klas I- VIII będzie przeczytanie w dniach od 8 do 15 maja książki, może to być rozdział, fragment, opowiadanie lub wiersz. Tytuł przeczytanego opowiadania, wiersza lub książki można zapisać lub ułożyć np. z owoców, fasoli, ryżu, szyszek i innych materiałów, następnie ozdobić. Praca plastyczna może być wykonana na kartce lub na biurku, ewentualnie na trawie.

Fotografię proszę przesłać po 15 maja. Podsumowanie całego konkursu nastąpi na początku czerwca. Uczestnicy otrzymają pochwały, nagrody niespodzianki zostaną wreczone po waszym powrocie do szkoły.

Uczniów klas ósmych zapraszamy do akcji „Podziel się książką”. Jeśli chcielibyście pozostawić w bibliotece pamiątkę po sobie, możecie ze swoich zbiorów domowych przekazać książkę, z dedykacją dla młodszych czytelników.

Wykaz audiobooków.

Pozdrawiamy i zapraszamy do czytania :):)

__________________


II etap Zdalnego Konkursu Bibliotecznego


II etap Zdalnego Konkursu Bibliotecznego dla klas I- VIII: Czy jesteśmy Eko? Czy z rzeczy, które nadają się wyłącznie do kosza, możemy stworzyć zabawkę lub małe dzieło sztuki, został zakończony.

36 osób wykazało się wyjątkową pomysłowością i wykonało świetne zabawki, bukiety, pojemniki, a nawet strój kosmonauty.

Serdecznie Wam dziękujemy za udział w konkursie, zdjęcia można obejrzeć w szkolnej galerii. Pochwały za waszą aktywność już wskakują do dziennika. Podliczone zostały punkty.

Przed nami III etap, czekajcie na wiadomość, która pojawi się na stronie internetowej szkoły. Wtedy też będzie informacja o nagrodach.

Pozdrawiamy Bibliotekarki :):)
__________________


Biblioteka szkolna zaprasza do II etapu Zdalnego Konkursu

Związany jest z Międzynarodowym Dniem Ziemi

Czy jesteśmy Eko? Czy z rzeczy, które nadają się wyłącznie do kosza, możemy stworzyć zabawkę lub małe dzieło sztuki?

W tygodniu od 17 - 24.04.2020r. spróbujcie wykazać się wyjątkową pomysłowością i wykonajcie „coś z niczego”. Żeby wziąć udział w konkursie musicie: wykonać przedmiot, rzeźbę, zabawkę lub… co tylko podpowiada wyobraźnia. Do produkcji możecie wykorzystać makulaturę, plastik, metal, stare płyty CD, kartony, materiał, wełnę, kubki po jogurtach itp. – wszystko, co nadaje się do ponownego przetworzenia.

Trzeba zrobić zdjęcie swojego dzieła i przesłać na adres: evapap@wp.pl

Za swoje prace otrzymacie pochwały, można również zdobyć maksymalnie 10 punktów. Zapraszamy do zabawy!

Bibliotekarki :) :)
__________________


I etap Zdalnego Konkursu Bibliotecznego


KREATYWNE WIELKANOCNE JAJKO


W I tygodniu Zdalnego Konkursu Bibliotecznego, którego tematem było „Kreatywne Wielkanocne Jajko”, 28 uczniów z klas I- VIII przesłało zdjęcia swoich prac, wykonanych z różnych dostępnych materiałów.

Każdy uczestnik otrzymał pochwałę do dziennika, za każdą pracę przyznano 10 punktów.

Niebawem drugi etap konkursu!

Po zakończeniu konkursu punkty zostaną zsumowane oraz przyznamy nagrody- niespodzianki.

Bibliotekarki
__________________


BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE ZDALNYM
DLA KLAS I – VIII

W KAŻDYM TYGODNIU MOŻNA ZDOBYĆ POCHWAŁĘ I NARODY


W I tygodniu 3.04.- 10.04.2020r, tematem jest „Kreatywne Wielkanocne Jajko”.

Należy wykonać zdjęcie swojej pracy wykonanej z różnych, dostępnych materiałów. Może to być obrazek ułożony na biurku, praca narysowana lub namalowana na kartce, również może to być origami.

Postarajcie się wykonać samodzielnie. Każdy uczestnik otrzyma pochwałę do dziennika, za każdą pracę uczeń może zdobyć od 1- 10 punktów. Po zakończeniu konkursu punkty zostaną zsumowane, przyznane narody- niespodzianki!

Zdjęcia należy przysłać na adres: evapap@wp.pl
W tytule wiadomości wpisujemy: „Kreatywne Wielkanocne Jajko” imię, nazwisko i klasa.

Zachęcamy do udziału w konkursie.


Życzymy dużo zdrowia!
Bibliotekarki :)
__________________


ZDALNA BIBLIOTEKA


Biblioteka szkolna zachęca do skorzystania z zasobów internetowych zawierających lektury szkolne i inne książki. Nie możemy spotkać się chwilowo, więc poczytajmy bezpiecznie w domu, pobawmy się.

https://wolnelektury.pl/
https://lektury.gov.pl/
https://www.facebook.com/zaczytani.org/

piosenki o figurach geometrycznych, kosmosie i pomysły na zabawy w domu
https://www.youtube.com/watch?v=Lv-1s65cgJM
https://www.youtube.com/watch?v=Aug7FRYvIHU
https://www.youtube.com/watch?v=yxVMhKt-cvI
https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/11/zabawy-dla-dzieci-w-domu/

Nasi Drodzy Czytelnicy czekamy na spotkanie z Wami, życzymy dużo zdrowia i do zobaczenia w naszej szkolnej bibliotece ściskamy bibliotekarki EP i AW

__________________


W akcji czytelniczej „Ferie z książką’ uczniowie klas I- VIII mieli za zadanie przeczytać książkę, narysować obrazek lub napisać rcenzję książki. Prace uczniów miały zareklamować książkę i zachęcać do czytania.

Do konkursu przystąpiło 58 uczestników. Uczniowie przygotowali bardzo ciekawe prace. Komisja (bibliotekarki i pani Zofia Kurpiewska) przyznała 10 nagród i 14 wyróżnień.

W kategorii klas I- IV: Zuzannie Staszak (Ia), Jakubowi Jankowskiemu (Ib), Nikodemowi Każmierczakowi (Ic), Elizie Olejnik (IIb), Michałowi Grali (IIa), Nadii Wałęsie (IIa), Darii Juśkiewicz (IIIb), Aleksandrze Gradeckiej (IIIb) i Magdalenie Martynowicz (IIIa).

W kategorii klas V- VIII: Michalinie Górnej (VIc).

Wyróżnienia otrzymali: Pola Janowska (Ic), Dominka Turzyńska (Ib), Lena Szałkiewicz (Ic), Oliwia Urycka (IIb), Matilda Paci (IIc), Klara Jeż (IIIb), Adam Siemiński (IIIb), Lena Berger (IIIb), Gariela Pawełczak (IIIb), Krzysztof Piguła (IIIb), Aurelia Borkowska (IVa), Antoni Pawlak (IVa), Nadia Wojnarowska (Vc), Wiktoria Napierała (VIIIa), Klaudia Kaźmierczak (Va).

Nagrody i wyróżnienia ufundowała p. Zofia Kurpiewska i biblioteka szkolna. Prace plastyczne uczniów są wyeksponowane na górnym korytarzu w budynku szkoły przy ul. Kasztanowej, recenzje poniżej.

„Wojownicy Nowa Przepowiednia Zmierzch”
„Niezłe ziółko”
"Błyskawica"
„Seria Felix, Net i Nika"

Organizatorzy serdecznie dziękują uczniom za zaangażowanie w akcję, która miała na celu zachęcenie do spędzania czasu wolnego z książką, ponieważ „Człowiek kochający książki jest bogatszy od innych”.

Dziękujemy i zapraszamy do biblioteki szkolnej :)

Organizatorki: Ewa Papiernik i Agata Wiśniewska


__________________


Podsumowanie projektu „Książka do poduszki”4 grudnia odbyło się podsumowanie projektu czytelniczego „Książka do poduszki”, który był realizowany w październiku i listopadzie tego roku.

Celem projektu było: wyrabianie nawyku właściwego spędzania czasu, poprzez rozbudzenie zainteresowania książką, przygotowanie do poszukiwania potrzebnych informacji i materiałów, rozwijanie sprawności umysłowych i umiejętności twórczych uczniów, budowa poczucia własnej wartości i rozwijanie sprawności językowych.

W ramach projektu w klasach I – III przeprowadzono:

Konkurs Pięknego Czytania książek Astrid Lindgren dla klas I – III
• Spotkanie czytelnicze „Starsi czytają młodszym” dla klas I z okazji Światowego Dnia Misia Pluszowego
• Konkurs Literacko – Plastyczny „Dlaczego warto czytać książki ?” dla klas I – III


W klasach IV – VIII przeprowadzono:

Akcję czytelniczą „Starsi czytają młodszym”, spotkanie uczennic klasy VIII B z kl. I
• Prezentacje ulubionych książek na lekcjach wychowawczych
• Przerwa z ciekawą książką na korytarzu szkolnym
• Konkurs na plakat i hasło promujące czytelnictwo dla kl. IV – VIII


Podsumowanie dwumiesięcznej akcji zbiegło się również z rozstrzygnięciem konkursów: literacko – plastycznego „Dlaczego warto czytać książki ?” dla klas I – III, w którym nagrody otrzymały:

Zuzanna Jankowska
Nadia Wałęsa
Marta Tomczyk
Zuzanna Staszak


nagrody specjalne otrzymały:

Gabriela Pawełczak
Patrycja Wróbel
Gabriela Zawadzka


oraz konkursu na plakat i hasło promujące czytelnictwo dla kl. IV – VIII, w którym nagrody otrzymały:

klasa Va – Klaudia Kaźmierczak, Oliwia Kaźmierczak, Nadia Syncerz, Nikola Wałęsa, Iga Rudka,
klasa IVa – wszyscy uczniowie klasy
.

Wszystkie prace plastyczne, zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Pani Zofia Kurpiewska, która oceniła prace uczniów, zwycięzcom ofiarowała swoje obrazy. Nagrody książkowe pozyskano z Hurtowni Taniej Książki z Żychlina.

Wszystkim uczniom i zaangażowanym nauczycielom bardzo dziękujemy za współpracę.

Bibliotekarki

__________________


„Dlaczego warto czytać książki?” - konkurs literacko-plastyczny dla klas I- III

„Koty, psy i inne cudaki czytajcie książki dzieciaki. Czytajcie książki dzieci moje, bo to jest przepis na dobre nastroje”- napisała Gabrysia z klasy I.

27 listopada 2019r. o godz.12.00 rozpoczął się w bibliotece konkurs, w którym udział wzięło 18 uczniów z klas I, II i III. Każdy był wyposażony w potrzebne materiały.

Uczniowie klas I namalowali sytuację lub bohatera książki, następnie nakleili przygotowaną w klasie rymowankę, która dała odpowiedź na pytanie zawarte w nazwie konkursu. Uczestnicy z klas II i III mieli podobne zadnie do wykonania, utrudnieniem dla nich było to, że rymowankę musieli przepisać własnoręcznie.

Prace konkursowe oceniła pani Zofia Kurpiewska, emerytowany nauczyciel i artysta plastyk, przyznała 4 nagrody, otrzymały Zuzanna Jankowska, Nadia Wałęsa, Marta Tomczyk i Zuzanna Staszak i 3 nagrody specjalne przyznano Gabrieli Pawełczak, Patrycji Wróbel i Gabrieli Zawadzkiej. Nagrody ufundowała pani Zofia Kurpiewska i Hurtownia Taniej Książki z Żychlina. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

„Detektyw Pozytywka zachęca do czytania i zagadek rozwiązywania”- oto słowa Wiktora z klasy I, który nas wprowadził do magicznego świata książek, w których znajdziecie wiele przygód, wzruszeń, ale też zagadki i porady.

Dziękujemy wychowawcom klas I- III i uczestnikom konkursu


Zapraszamy do czytania!
Bibliotekarze
__________________


„Starsi czytają młodszym”- Święto Misia Pluszowego dla klas I w bibliotece szkolnej

Tematem zajęć był pluszowy miś, zabawka, która towarzyszy dzieciom od najmłodszych lat. Miś to nie tylko pluszowa przytulanka, to prawdziwy przyjaciel, który czeka i jest niezastąpiony. Dzieci powierzają swoim pluszakom tajemnice, a misie są bardzo cierpliwe. „ Jeśli dożyjesz stu lat, to ja chcę żyć sto lat minus jeden dzień, żebym nigdy nie musiał żyć bez ciebie” - powiedział Kubuś Puchatek do swojego przyjaciela Prosiaczka.

W dniach 22, 25 i 26 listopada 2019 r. uczniowie klas Ia, Ib i Ic uczestniczyli w spotkaniach poświęconych misiom - bohaterom książek. Uczennice klasy VIII b Oliwia Hak, Aleksandra Kałużna, Matylda Juchiewicz i Nadia Nowak pięknie przeczytały młodszym koleżankom i kolegom opowiadanie „Serduszko małego misia”. Wszyscy bardzo podziwialiśmy małego misia, który pomógł marionetce, robotowi i właściwie sam sobie udowodnił, że ma dobre serce. Dość trudnym zadaniem było układanie „misiowych puzzli” na czas. Wywiązała się pomoc koleżeńska i poradziliśmy sobie. Każdy uczestnik naszego spotkania pomalował buźkę misia, było to bardzo ważne zadanie, ponieważ utworzyliśmy szkolną misiową rodzinę, którą można zobaczyć w bibliotece. Nie mogło również zabraknąć przysmaku Kubusia Puchatka, biszkopty z miodem, to jest to! Smacznie zakończyliśmy nasze spotkania, każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom.

Serdecznie dziękujemy wychowawcom klas I i uczniom, oraz pozdrawiamy wszystkich miłosników misiów. :)

Bibliotekarze
__________________


Promujemy czytelnictwo...

A to za sprawą uczniów klasy VIII b, którzy we współpracy z biblioteką szkolną postanowili zachęcić wszystkich do sięgnięcia po książkę.

...bo przecież, nie ma nic lepszego, jak chwila wytchnienia z ciekawą książką...

Korzystając z okazji, że zostały zakupione nowości do biblioteki szkolnej, postanowiliśmy zaprezentować je wszystkim w szkole. Przypomnijmy, że większość tytułów polecili nam sami czytelnicy.

Tym razem, zależało nam głównie na uczniach, którzy rzadko zaglądają do biblioteki. To z myślą o nich, zorganizowaliśmy wystawę książek na korytarzu szkolnym, podczas trzech przerw śródlekcyjnych. W myśl - skoro nie przyjdę po książkę, to książka przyjdzie po mnie.

Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, tym bardziej że można było wybrać i poczytać książkę przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki.

Ogromnie nas to ucieszyło i zachęciło, aby powtórzyć taką akcję jeszcze raz.

Nie tylko klasa VIII b włączyła się w promocję czytelnictwa. We wszystkich klasach IV – VIII uczniowie prezentowali swoją ulubioną książkę, zachęcając do czytania swoich rówieśników na godzinie z wychowawcą.

Zaangażowanym, którym nie obojętne jest zainteresowanie książką, bardzo dziękujemy: uczniom klasy VIII b – Oliwii Hak, Matyldzie Juchiewicz, Aleksandrze Kałużnej, Nadii Nowak oraz Bartoszowi Tyburze, który zadbał o podkład muzyczny, a także pani Marcie Krasce, panu Tomaszowi Andrzejczakowi i wszystkim wychowawcom.

Jeżeli macie jakieś propozycje nowych tytułów, zapraszamy do biblioteki.

Bibliotekarki


__________________


Ogłaszamy konkurs literacko-plastyczny
„DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI?”
dla klas I- III


CELE KONKURSU
- zachęcanie uczniów do czytania;
- promocja biblioteki szkolnej;
- rozwijanie umiejętności literackich i plastycznych;

REGULAMIN KONKURSU
- konkurs odbędzie się 27 listopada 2019r. w godz.12.00 - 14.00
- przedmiotem konkursu jest plakat(może to być wydarzenie z ulubionej książki lub bohater), z hasłem przewodnim zachęcającym do czytania, w formie rymowanki. Rymowanka powinna być ułożona w klasie, uczestnik przepisuje ją podczas konkursu;
- każda klasa proszona jest o zgłoszenie jednego lub dwóch uczestników (którzy przynoszą ze sobą papier i potrzebne materiały do wykonania plakatu);
- prace zostaną wykonane w bibliotece szkolnej, w formacie A3 lub A2, dowolną techniką plastyczną, na odwrocie należy zapisać imię i nazwisko oraz klasę;
- oceny prac dokona powołane przez organizatora jury;
- wyniki konkursu zostaną ogłoszone 29 listopada, o godz. 8.00 w bibliotece szkolnej;
- plakaty zostaną wywieszone na górnym korytarzu w szkole;
- autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Organizatorki: Ewa Papiernik i Agata Wiśniewska

__________________


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
w październiku 2019 roku odbywa się pod hasłem: WYOBRAŹ SOBIE …

W naszej szkolnej bibliotece odbył się Konkurs Pięknego Czytania Książek Astrid Lindgren, dla klas II i III. Celem konkursu było zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, oraz promocja biblioteki szkolnej i jej działań.

„W 1941 roku moja siedmioletnia córeczka Karin leżała chora na zapalenie płuc. Każdego wieczoru, kiedy siadałam na brzegu łózka, marudziła jak zwykle dzieci: „Opowiedz mi coś”. Pewnego razu, zapytałam: „O czym mam opowiadać?”, odparła: „Opowiedz mi o Pippi Langstrump”. Nie zapytałam, kim była Pippi, tylko zaczęłam opowiadać, a ponieważ było to dziwne imię, więc musiała to być także dziwna dziewczynka. Karin, a potem jej koledzy i koleżanki zapałali niezwykłym uczuciem do Pippi. Kopię opowieści wysłałam do jakiegos wydawnictwa.” Tak się zaczyna historia książek Astrid Lindgren.

Konkurs odbył się w naszej szkolnej bibliotece 23 października 2019r. Uczniowie klas II i III, było ich trzynastu, zaprentowali piękne intarpretacje fragmentów książek Astrid Lindgren: „Dzieci z ulicy Awanturników”, „Lotta z ulicy Awanturników”, „Pippi Pończoszanka”, „Pippi wchodzi na pokład”, „Karlsson z Dachu lata znow” oraz „Dzieci z Bullerbyn”. W komisji pracowały panie: Zofia Kurpiewska i Julita Paściak, oceniły: płynność czytania, poprawność i biegłość czytania oraz wrażenie artystyczne, maksymalnie przyznając 5 punktów uczestnikowi.

Nagrody otrzymali: Lena Cieślak, Zuzanna Błaszczyńska, Lena Maćkowska, Kamil Ressel, Magdalena Martynowicz, Hanna Frysiak, Zofia Nowacka. Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia.

Książki dla uczniów ufundowała biblioteka szkolna. Nagrodę specjalną otrzymała Julia Zielke z klasy II b oraz najmłodszy uczestnik konkursu Michał Grala z klasy II a, były to obrazy autorstwa pani Zofii Kurpiewskiej.

Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o wiele pozycji książkowych autorstwa Astrid Lindgren, dzięki funduszom pozyskanym z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dziękujemy nauczycielom i uczniom klas II i III.


Bibliotekarki: Ewa Papiernik i Agata Wiśniewska


__________________


Książka do poduszki


Nasza szkoła bierze udział w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”, dzięki któremu pozyskaliśmy środki finansowe na zakup nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży.

W ramach tego programu podejmujemy działania mające na celu popularyzowanie czytelnictwa i zachęcenie uczniów do sięgania po książkę. Jednym z nich jest szkolny projekt „Książka do poduszki”, który będzie realizowany w październiku i listopadzie 2019 roku.

Celem projektu jest: wyrabianie nawyku właściwego spędzania czasu, poprzez rozbudzenie zainteresowania książką, przygotowanie do poszukiwania potrzebnych informacji i materiałów, rozwijanie sprawności umysłowych i umiejętności twórczych uczniów, budowa poczucia własnej wartości i rozwijanie sprawności językowych.

Wszystkich uczniów i nauczycieli zapraszamy do wspólnej realizacji zadań i spotkania z literaturą.

Lista nowości wydawniczych zakupionych przez bibliotekę szkolną.

Regulamin Projektu:

klasy I – III
klasy IV - VIII


Bibliotekarze


__________________


ROK SZKOLNY 2018/2019


__________________


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W obecnym roku szkolnym nasza szkoła pozyskała fundusze z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup nowości wydawniczych.

Celem programu jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawnicaych, a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.


Przed zakupem książek do uczniów naszej szkoły, w szczególności klas IV – VIII i gimnazjalnych, została wystosowana ankieta badająca ich preferencje czytelnicze. Zasięgnęliśmy równoież opinii rodziców klas I – III, na temat książek dla dzieci które warto, aby znalazły się w naszej bibliotece szkolnej.


Wszyskie propozycje literackie zostały uwzględnione przy tworzeniu listy zamawianych książek.


__________________


Szkolny konkurs literacko-podróżniczy „PODRÓŻUJ Z NELĄ”

W ramach edukacji czytelniczej 7 maja odbył się szkolny konkurs w którym uczniowie klas IV i V musieli zaprezentować wiedzę zawartą w książkach podróżniczych „Nela mała reporterka”.
Ta nastolatka, a zarazem podróżniczka od kilku lat zwiedza świat, poznając kulturę i obyczaje najbardziej egzotycznych miejsc na Ziemi. Wśród państw, które zwiedziła są m.in. Boliwia, Etiopia, Wietnam, Japonia, Tanzania, Peru, Mauritius i wiele, wiele innych. W swoich książkach i reportażach pokazuje najciekawsze strony świata widziane z perspektywy dziecka. W konkursie wzięło udział 20 uczniów.

Nagrody otrzymali:
Michalina Górna (Vc), Kornelia Szmaj (IVc) ,Nadia Wojnarowska (IVc), Maja Piasecka (Va)

Wyróżnienia otrzymali:
Marlena Przybyła (Vb), Kacper Janicki (Vb), Julia Grzelak (Vb), Nikola Gradecka (Vb), Stanisław Maksym (Vb), Leszek Chmielewski (Vd).

Po przeprowadzonym konkursie odbyło się spotkanie z leśniczym z Nadleśnictwa Konin, nt. „Form ochrony przyrody na terenie powiatu konińskiego”.

Wszyscy uczniowie - uczestnicy konkursu 23 maja, wzięli udział w zajęciach literacko-plastycznych pt. „Podróże z Nelą”, które odbyły się w bibliotece gminnej w Starym Mieście.


__________________


"PODRÓŻUJ Z NELĄ"


„Świat jest cudowny i oczami wyobraźni możesz ze mną podróżować oraz przeżyć wspaniałe przygody.”

Ogłaszamy konkurs dla uczniów klas IV i V „Podróżuj z Nelą”.
.
Celem konkursu jest zaprezentowanie wiedzy geograficznej i przyrodniczej zawartej w książkach „Nela mała Reporterka”. Konkurs będzie miał formę testu i odbędzie się 7 maja. Zapraszamy wszystkich chętnych, przewidziane nagrody!

„Czytajcie książki, poznawajcie świat”

Bibliotekarze


__________________

W akcji czytelniczej „Ferie z książką” uczniowie klas I - VIII mieli za zadanie przeczytać książkę, narysować obrazek zachęcający innych do jej przeczytania, ewentualnie napisać recenzję książki.
Do konkursu przystąpiło 40 uczestników. Komisja (bibliotekarze, pani Zofia Kurpiewska) przyznała 6 nagród.

Prace plastyczne uczniów są wyeksponowane na górnym korytarzu w budynku szkoły przy ul. Kasztanowej, recenzje poniżej.

"Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą"
"Czerwona piramida" część "Kronik Rodu Kane"
"Do wszystkich chłopców, których kochałam"
„Moja najlepsza przyjaciółka i inni wrogowie"

Organizatorzy serdecznie dziękują uczniom za zaangażowanie w akcję, która miała na celu zachęcenie do spędzania czasu wolnego
z książką, ponieważ „Kto czyta książki, żyje podwójnie". Umberto Eco.

Dziękujemy i zapraszamy do biblioteki szkolnej. (ep)
____________________________________


MAGIA WRÓŻB ANDRZEJKOWYCHW ramach tradycji ludowych związanych z andrzejkami w bibliotece szkolnej zorganizowano „przerwy z wróżbami”.

Wróżkami były uczennnice klas VII b: Oliwia Hak, Maria Bartczak, Nadia Nowak i Julia Ziemska, oraz z VIII c: Marta Kowalska, Nikola Ratajewska i Wiktoria Trzęsicka. Wróżyły swoim koleżankom i kolegom. Można było również zakupić ciastko z wróżbą. Wszyscy dobrze się bawili…przy okazji można było sobie coś wypożyczyć, biblioteka promuje czytelnictwo nawet przy okazji andrzejek.Organizatorki: Agata Wiśniewska i Ewa Papiernik


__________________


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIAZapraszamy

uczniów klas IV do udziału

w Konkursie Plastycznym „Mój przyjaciel Miś”

w dniu 20 listopada 2018r. o godz. 11.50

do biblioteki szkolnej.


Każdą klasę reprezentuje drużyna 4 osobowa.
Prosimy zabrać ze sobą maskotki - misie i kredki, farby itp.Organizatorki: Agata Wiśniewska i Ewa Papiernik__________________


KĄCIK DOBREJ KSIĄŻKI„Kroniki Archeo”
„Kroniki Archeo” napisała Agnieszka Stelmarczyk. Czytałam jej inne książki, ale ostatnio postanowiłam, że przeczytam właśnie tę serię. Śledziłam losy Ani, Bartka, Mowy-Jone, Jima i Martina, którzy czasami znajdowali się w trudnych sytuacjach, groziła im śmierć. Seria składa się z dziesięciu tomów. Ostatnio w naszej szkolnej bibliotece znalazłam „Dziennik podróżnika”, w którym można opisać swoją własną przygodę, tak samo jak Ania i Bartek. Myślę, że ta seria zainteresuje każdego, nawet tych, którzy nie lubią czytać. Sama czekam na kolejne części.

Polecam
Nadia W. (IV C)***


„Wilki Lokiego”
Niedawno wpadła mi w ręce pewna bardzo ciekawa książka, jeśli fascynują cię mity i wszystko co jest z nimi związane koniecznie musisz ją przeczytać.
Autorki „ Kronik Blackwell”, czyli Kelly Armstrong i Melisa Marr odsłaniają przed nami pierwszą część sagi zatytułowaną „Wilki Lokiego”. Wprowadzają nas w niezwykły świat mitów skandynawskich, postanawiają opowiedzieć historię dalekich potomków przybranych braci- Thora i Lokiego oraz innych bóstw nordyckich. Książka jest młodym dziełem, ponieważ została wydana na początku 2016 roku przez GW Foksal/ Wilga.
Historia rozpoczyna się w Blackwell w Południowej Dakocie, gdzie wszyscy bohaterowie mają coś wspólnego z bohaterami podań wikingów. Mieszkańcy pochodzący od Thora stoją na straży porządku, spełniają takie funkcje jak burmistrz, czy szeryf, zaś prapra... wnuki Lokiego oficjalnie nie do końca są świadome tożsamości swego przodka, w tajemnicy praktykują zdolności zmiennokształtnych i ogólnie zajmują się drobną przestępczością. Jak wiadomo potomkowie obu bogów nie przepadają za sobą, ludność wierzy, że rzeczywistość toczy się zgodnie z mitami i w końcu nastąpi koniec świata- Ragnarok. Ma się rozegrać wówczas bitwa, w której mają stanąć przeciwko sobie bogowie i potwory, jednak tych pierwszych od dawna martwych muszą zastąpić żyjący championi. Przed nastolatkiem Mattem Thorsenem świat mitologii nie ma żadnych tajemnic, posiada ogromną wiedzę o sagach i postaciach z legend, ma on stać się reprezentantem Thora. Zaś miejsce Lokiego ma zająć Fen- miejscowy chuligan, do skazanych na swoje towarzystwo ch łopców dołącza Laurie, kuzynka Fena, z początku nieświadoma jego dziedzictwa. W ten sposób Matt, Fen i Laurie zostają wrzuceni w wir wydarzeń, na które byli zupełnie nie gotowi, próbują nawiązać porozumienie, ciężkie z powodu trudnej przeszłości, jednocześnie mierząc się z problemami realnymi, jaki i mitycznymi, chcą tym samym odwrócić (podobno nieodwracalny) bieg mitu.
„Wilki Lokiego” to niezwykła opowieść o rodzącej się przyjaźni, zaufaniu i oddaniu, jest również bardzo dobrą lekcją dla tych, którzy jeszcze nie mieli styczności z mitami nordyckimi. Zyskała wiele fanów na całym świecie, kiedy ją przeczytacie z pewnością nie będziecie żałować i pełni niepewności o tym co się później wydarzy sięgniecie po drugą część dostępnych już „ Kronik Blackwell”.

Polecam
Nikola R. :)

__________________


REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA
dla uczniów klas II i III
„Książka to mój przyjaciel najwierniejszy”


Cele konkursu:
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
- doskonalenie umiejętności pięknego czytania;
- nabywanie umiejętności zdrowej rywalizacji.

1. Konkurs czytelniczy odbędzie się 24 października 2018r. o godz. 12.30 w Bibliotece Szkoły Podstawowej w Starym Mieście.
Kartki z nazwiskami uczestników przynosi wychowawca do biblioteki do 20 października 2018r.

2. Każda klasa wystawia trzech uczestników, którzy czytają przygotowane przez siebie fragmenty książek. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie pięknego czytania fragmentu książki Grzegorza Kasdepke (książki można wypożyczyć w biliotece).

3. Oceniona będzie: płynność czytania, poprawność i biegłość oraz wrażenie artystyczne.

4. Komisja przyzna nagrody i wyróżnienia w jednej kategorii.

Organizatorki: Ewa Papiernik, Agata Wiśniewska

__________________


Rok szkolny 2016/2017


Konkurs plastyczny, fotograficzny „Zatrzymane w kadrze - mój ulubiony bohater literacki”


Cele konkursu:
• upowszechnianie czytelnictwa,
• motywowanie uczniów do poszerzania wiedzy na temat literatury,
• wsparcie nauczycieli w zachęceniu uczniów do częstszej i uważnej lektury,
• rozwijanie twórczości plastycznej wśród młodzieży, wyszukiwanie talentów,
• umożliwienie zewnętrznej oceny wiedzy uczniów,
• kształtowanie wrażliwości i wyobraźni w odbiorze dzieła literackiego,
• rozbudzanie twórczej inwencji i kreatywności uczniów.

Szczegóły techniczne
Uczniowie mogą wykonać prace w dwóch kategoriach:
• praca plastyczna z zastosowaniem dowolnej techniki ; powinna być wykonana w formacje A3; na odwrocie należy umieścić następujące dane: imię, nazwisko i klasę ucznia, imię przedstawionej postaci oraz autora i tytuł książki, której jest bohaterem;
• zdjęcie zainspirowane postacią ulubionego bohatera literackiego w formacje JPG należy przesłać na adres e- mailowy gimstjk@gmail.com lub gimstaw@gmail.com ; w treści maila należy wpisać imię i nazwisko autora pracy oraz informacje o pracy (autor i tytuł książki, nazwa bohatera literackiego, który był inspiracją). Praca konkursowa może być dziełem tylko jednego autora, powinna być wykonana samodzielnie, bez zapożyczania cudzych pomysłów.

Kryteria oceny
Komisja konkursowa będzie oceniała prace pod względem:
• pomysłowości w ujęciu tematu,
• walorów artystycznych (z uwzględnieniem estetyki),
• wykorzystania różnorodnych technik plastycznych.

Postanowienia końcowe
Czas trwania 6 marzec – 24 marzec 2017 r.
Komisja konkursowa wyłoni i nagrodzi najlepsze prace w kategorii: praca plastyczna i fotografia. .Pozostali uczestnicy otrzymają oceny z zajęć artystycznych i plastyki.
Ogłoszenie wyników odbędzie się w kwietniu 2017 r., o czym uczestnicy zostaną wcześniej poinformowani. Złożone prace będą wyeksponowane w formie wystawki pokonkursowej na forum szkoły oraz na stronie internetowej szkoły.

Jolanta Kowalczyk, Agata Wiśniewska


***


Czytamy baśnie uczniom szkoły podstawowej

„Wśród najsmutniejszych bajek świata,
tych, które wszyscy dobrze znamy,
jest baśń, przy której można płakać, ta o dziewczynce z zapałkami.
Raz w sylwestrową, mroźną noc,
gdy radość trwała aż do świtania,
po śniegu boso dziewczynka szła, niosąc zapałki do sprzedania.”

Korzystając z przedświątecznego czasu gościliśmy w naszej szkole uczniów klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Starym Mieście wraz z wychowawczynią p. Edytą Drewniak. Drugoklasiści najpierw wysłuchali baśni H. Ch. Andersena „Dziewczyna z zapałkami”, którą pięknie przeczytały Anna Pydyńska kl. IIIb i Wanessa Budzińska kl. IIb, a następnie rozwiązywali zadania dotyczące treści lektury z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i kolorowali rysunki.
Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze. Młodsi, zdolni uczniowie zapewnili, że chętnie odwiedzą nas jeszcze raz.


***


Konkurs na najładniejszą zakładkę do książki

„…Nie zaginaj rogów, używaj zakładki,
na półce mnie stawiaj,
dbaj o me okładki…”


Konkurs plastyczny na najładniejszą zakładkę do książki, został rozstrzygnięty. Wzięło w nim udział 96 uczniów naszej szkoły. Zakładki mogły być wykonywane w dowolnej technice plastycznej. Przy ocenie brano pod uwagę: pomysłowość, oryginalność, estetykę wykonania. Uczniowie zaproponowali, aby o wynikach konkursu zadecydowały głosy nauczycieli. Wybór był trudny, ponieważ wiele prac było ciekawych i starannie wykonanych. A oto wyniki:
I miejsce Patrycja Grala kl. III b
II miejsce Wiktoria Flis kl. I a
III miejsce Aleksandra Grala kl. III b


***
***


Czytam, bo lubię...

Aby zachęcić uczniów naszej szkoły do kontaktu z literaturą 25 i 26 października na dwóch kolejnych przerwach śródlekcyjnych odbyło się wspólne czytanie. Książki ze szkolnej biblioteki, wcześniej przygotowały A. Działak, A. Pydyńska i P. Grala z klasy III b. Każdy mógł poczytać wybraną przez siebie pozycję , korzystając z wygodnych materacy na holu szkoły. Dodatkowo miłą atmosferę stworzyli R. Antczak i K. Wejman z kl. III b, dzięki muzyce relaksacyjnej, która popłynęła ze szkolnego radiowęzła.


***


„Quo vadis” lekturą Narodowego Czytania 2016

Nasza szkoła po raz trzeci wzięła udział w Narodowym Czytaniu. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku lekturą była powieść Henryka Sienkiewicza "Quo vadis". Fragmenty książki czytali nauczyciele wspólnie z uczniami podczas poniedziałkowych lekcji.


Rok szkolny 2015/2016


Filmy biorące udział w szkolnym konkursie "LEKTURY W KADRZE"


"Krzyżacy - wersja dla opornych" - klasa I A


"Harry Potter" - klasa I B


"Balladyna" - klasa II A


"Mały Książę" - klasa II B - NAGRODA JURY


"I nie było już nikogo" - klasa III A - NAGRODA SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ


"Dziady cz. II" - klasa III SRegulamin Konkursu


§ 1. ORGANIZATOR

Organizatorem konkursu jest Samorząd Uczniowski, Kółko Miłośników Książek i świetlica szkolna.

§ 2. CELE

Głównym celem konkursu jest:
• Wyłonienie najbardziej oryginalnego, nowatorskiego filmu będącego adaptacją wybranej lektury szkolnej.
• Zachęcenie młodzieży do wykorzystania nowych urządzeń multimedialnych.
• Zachęcenie uczestników konkursu do aktywności twórczej oraz próby własnej interpretacji tekstu literackiego.
• Promocja młodych talentów.

§ 3. TEMAT KONKURSU

Temat konkursu brzmi: "LEKTURY W KADRZE"
Organizatorzy oczekują filmów, które powstaną w oparciu o teksty lektur znajdujących się w podstawie programowej przewidzianej dla gimnazjum.

§ 4. ZASADY UCZESTNICTWA

Praca ma być stworzona przez grupę uczniów danej klasy.

§ 5. PRACA KONKURSOWA

1. Uczestnicy konkursu przedstawiają, zapisaną na płycie DVD, pracę konkursową w formacie zgodnym z odtwarzaniem Windows Media Video, którego czas projekcji nie przekracza 10 minut. Dodatkowo dołączają minimum dwa zdjęcia z planu filmowego.
2. Uczestnicy mają za zadanie w oryginalny sposób przedstawić treść wybranej lektury.
3. Praca konkursowa może zostać wykonana w dowolnie wybranej konwencji i gatunku filmowym (np. horror, western itp.) oraz technice (np. animacji).
4. Przy ocenie prac będzie brane pod uwagę: pomysłowość, technika, wrażenia artystyczne.
5. Praca, w postaci płyty DVD, winna być opatrzona tytułem lektury.
9. Praca konkursowa nie może naruszać praw autorskich oraz prawa do prywatności osób trzecich. Prezentowane w niej treści nie mogą przedstawiać ani propagować zachowań zabronionych przez prawo, nieobyczajnych lub godzących w zasady dobrego wychowania i kultury osobistej.
10. Uczniowie zgadzają się na wykorzystanie filmu w celach promocji konkursu(poprzez umieszczenie na stronie internetowej szkoły).

§ 6. ZGŁOSZENIE DO KONKURSU

Prace konkursowe należy składać do 8 kwietnia do p. J. Kowalczyk lub p. A. Wiśniewskiej.

§ 7. PRACA JURY KONKURSU

1. Wszystkie zgłoszone do konkursu filmy będą oceniane przez uczniów szkoły w głosowaniu (wcześniej będą one zamieszczone na stronie internetowej szkoły).
2. Filmy będą podlegały również ocenie powołanego wcześniej Jury.
3. Prace, które nie będą spełniały kryteriów przedstawionych w Regulaminie zostaną zdyskwalifikowane.
4. We wszystkich sprawach nieuregulowanych decyduje Jury Konkursu.

§ 8. OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie 29 kwietnia 2016 roku.


***


KONKURS PLASTYCZNY "Okładka do ulubionej książki"


Konkurs na projekt okładki do książki został rozstrzygnięty. Najlepsze prace zostały nagrodzone, a szkoła wzbogaciła się o małe dzieła sztuki. Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa wśród młodzieży, rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz rozwijanie umiejętności plastycznych.

Jury w składzie: p. Jolanta Kowalczyk, p. Renata Ganowicz-Muszyńska i p. Agata Wiśniewska spośród około stu prac wybrało najlepsze.
Głównymi kryteriami oceny były:
- oryginalność okładki,
- walory artystyczne,
- samodzielność wykonania,
- czytelność napisu.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce - Aleksandra Grala kl. IIb

II miejsce – Nikola Stamblewska kl. IIIs

III miejsce – Marta Kowalska kl. IIIs

Nagroda – Nikola Antczak kl. IIIs

Nagroda – Sandra Nowicka kl. IIIs

Nagroda – Agnieszka Bryś kl. IIIs

Nagroda – Piotr Kucharski kl. IIIa


Wszyskie konkursowe prace można było podziwiać na wystawie szkolnej. Nagrodzeni, oprócz dyplomów otrzymali książki ufundowane przez Radę Rodziców.
Gratulujemy !
***


KSIĄŻKA DO PODUSZKI

Propozycje wybrane przez uczennice z Kółka Miłośników Książek na długie jesienne wieczory

THRILLER
Becca Fitzpatrick BLACK ICE

Britt długo przygotowywała się do wymarzonej wyprawy wzdłuż łańcucha górskiego Teton. Niespodziewanie dołącza do niej jej były chłopak, o którym dziewczyna wciąż nie może zapomnieć. Zanim Britt odkryje, co tak naprawdę czuje do Calvina, burza śnieżna zmusza ją do szukania schronienia w stojącym na odludziu domku i skorzystania z gościnności dwóch bardzo przystojnych nieznajomych. Jak się okazuje, obaj są zbiegami. Britt staje się ich zakładniczką. W zamian za uwolnienie zgadza się wyprowadzić ich z gór. Gdy dziewczyna odkrywa mrożący krew w żyłach dowód na to, że w okolicy grasuje seryjny morderca, a ona może stać się jego kolejnym celem, sprawy przybierają dramatyczny obrót…FANTASY
James Dashner Więzień labiryntu
"Zapomni o wszystkim, co dziwne. Zapomni o wszystkim, co złe. Zapomni o tym i nie spocznie, dopóki nie rozwiąże tej zagadki i nie znajdzie stąd wyjścia."
Cytat z książki Jamesa Dashera Więzień labiryntu.
Zaskakująca, pełna akcji a zarazem komizmu powieść fantastyczna. Pisana współczesnym językiem tak, że czytając nasz świat rzeczywisty zamienia się w labirynt bez wyjścia, a my razem z głównym bohaterem pragniemy odnaleźć wyjście. W powieści pomagają mu przyjaciele , ale to nie jest takie proste. Buldożercy, brak pamięci i niezrozumiała sytuacja utrudniają poszukiwania ...Wszystko zależy od Thomasa, lepiej żeby jego pamięć wróciła..
Szczerze polecam tą książkę , warto dowiedzieć się jak główny bohater tam trafił ,czy przeżyje i wydostanie się z labiryntu? Czy okaże się, że bezpieczniej będzie w labiryncie czy poza nim?

Wiktoria Kaczmarek kl. III a


FANTASY
Christopher Paolini ERAGON

Napisana przez 17 - latka powieść, rozgrywająca się w magicznym świecie. Książka opiera się na znanym starszej generacji czytelników archetypie dorastania młodzieńca, jego dojrzewania , poszukiwania nauczyciela i spełnieniu misji. Eragon – bohater Paoliniego , młody wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Ale zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z „kamienia” wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków.KRYMINAŁ
Olga Rudnicka „Natalii 5”
Losy pięciu kobiet splata morderstwo, w dodatku każda z nich myśli jak pozbyć się pozostałych. Wielkie pieniądze sprawiają, że coraz trudniej ocenić kto jest sprzymierzeńcem, a kto chce się tylko wzbogacić.

Rozbawiająca do łez, zaskakująca książka, którą przeczytałam w trzy dni.
Nie sposób się oderwać. Polecam

Kasia Grabowska kl. IIIbPRZYGODA
Krzysztof Petek „GRA O DWADZIEŚCIA PYTAŃ”
Krzysztof Petek to dziennikarz i reportażysta, który gościł w naszej szkole opowiadając o swoich podróżach i książkach. Bardzo energetyczny i ciekawy świata człowiek. Jego osoba bardzo mnie zaciekawiła i już na spotkaniu wiedziałam, że przeczytam jego książki. Jedną z nich jest właśnie „Gra w dwanaście pytań”.
Opowiada o chłopcu, który obudził się w szpitalu i nie pamięta nic ze swojego życia poza tym, że ma na imię Kacper. Próbuje odkryć, poznać swoją osobowość lecz pytań przybywa, a zdobyte informacje pokazują, że nie był aniołem…
Dzięki tej książce utwierdziłam się w przekonaniu, ze w życiu ważniejsza jest przyszłość niż przeszłość.

Kasia Grabowska kl. IIIb


***


LISTOPAD MIESIĄCEM GŁOŚNEGO CZYTANIA


Zapraszmy uczniów i wychowawców wszystkich klas do udziału w akcji "Miesiąc głośnego czytania".
Na lekcjach wychowawczych w listopadzie wszyscy, ktorzy pragną podzielić się swoją ulubioną książką ( również nauczyciele) będą mogli przeczytać jej fragmenty na forum klasy.

Nic tak nie rozwija jak czytanie, warto więc poświęcić trochę czasu, aby zachęcić do częstego sięgania po książki.

***


NARODOWE CZYTANIE 2015


Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie jedno z arcydzieł literackich Bolesława Prusa - "Lalka".

Nasza szkoła po raz drugi bierze udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego. W piątek, 4 września na wszystkich godzinach lekcyjnych, pierwszych kilka lub kilkanaście minut będziemy wspólnie, uczniowie i nauczyciele, czytać fragmenty tej powieści.

Rok szkolny 2014/2015


SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM PETKIEM
2 października nasze gimnazjum odwiedził autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania pan Krzysztof Petek. Jako podróżnik pokazał uczniom klas pierwszych i drugich film z wyprawy do Ameryki Południowej, a w szczególności do Peru. Przywiózł ze sobą swoje książki, powieści dla młodzieży (serie Porachunki z przygodą, Operacja Hydra, GRA). Uczestnicy spotkania byli pod wielkim wrażeniem, osobowości i wiedzy o świecie pisarza.
Obrazy Obrazy Obrazy Obrazy Obrazy

***

WYBORY KSIĄŻEK
W marcu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w szkole" we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, pod patronatem minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej.
Celem akcji jest między innymi:
- poznanie i upowszechnianie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów;
- dostosowanie księgozbioru bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów;
- promocja czytelnictwa.
Gimnazjaliści wypełniali ankietę, w której należało wpisać tytuły najciekawszych książek, przeczytanych w ostatnich dwóch latach. W badaniu wzięło udział 88 uczniów, dzięki którym powstała lista najciekawszych książek.


Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema
w Starym Mieście
Adres: ul.Szkolna 11
62-571 Stare Miasto
tel/fax: 63 241 62 28
e-mail: staremiasto@op.pl
www.spstaremiasto.pl