Matematyka, to jakiś kosmos

Sondy Voyager wykorzystywały technikę przyspieszania w polu grawitacyjnym mijanych planet, co pozwoliło na osiągnięcie dużych prędkości bez konieczności używania paliwa. Z jaką średnią prędkością oddala się sonda od Ziemi? Ile razy Betelgeza (czerwony olbrzym leżący na lewym ramieniu Oriona) jest większa od Ziemi?

Z tego typu zadaniami zmierzyli się uczestnicy Drużynowego Turnieju Matematycznego pod hasłem „Matematyka, to jakiś kosmos”, który odbył się 15 i 16 marca 2022 roku w ramach obchodów Światowego Dnia Matematyki 2022.

Emocji było co nie miara: wypieki na twarzy, dyskusje, negocjacje, walka z czasem. W takiej atmosferze odbył się turniej. Mimo widocznej rywalizacji, drużyny wspierały się brawami. Dwa dni fajnej zabawy z matematyką.

Do rywalizacji przystąpiło 14 drużyn w dwóch kategoriach. Otwarty umysł i chęć zabawy oraz sprawność rachunkowa pozwoliły zwyciężyć drużynom: z klasy V A – w kategorii klas 4 – 6 oraz z klasy VII A – w kategorii klas 7 – 8 (pełna tabela wyników)  Gratulujemy!!!

Dziękujemy dyrektorowi szkoły p. Piotrowi Kucharczykowi za pomoc w poszukiwaniu wsparcia finansowego na zakup nagród oraz p. Iwonie Wróblewskiej za pomoc w organizacji imprezy.

Organizatorki: Wioletta Dawicka, Justyna Bąk-Górska, Barbara Witasik, Karolina Pawłowska.

Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, a patronem merytorycznym: e-math.pl  (wd)

Relacja fotograficzna

Skip to content