Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

„Dzień ten przypomina, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa” – wskazuje UNICEF. W rocznicę uchwalenia konwencji dzieci na całym świecie podejmują działania w imieniu swoich rówieśników, których prawa często są łamane. „W ten sposób chcą, by ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media” – wyjaśnia UNICEF.

Konwencja o prawach dziecka została przyjęta 20 listopada 1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jest to uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Daje im także możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży.

W tym roku rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka przypadła w sobotę,
w związku z tym pedagodzy i psycholog szkolny za pośrednictwem e-dziennika rozesłali wszystkim uczniom i rodzicom ciekawe prezentacje, filmiki, ulotki i zdjęcia dotyczące tego święta. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły przyłączyli się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.  (JP)

Skip to content