Dobrze jemy ze „Szkołą na Widelcu”

Edukacja żywieniowo-kulinarna to połączenie przekazywania wiedzy teoretycznej dotyczącej zasad zdrowego odżywiania, sposobu komponowania diety, ale i tego jak jedzenie wpływa na nasz organizm z praktycznymi zajęciami, dzięki którym dzieci zdobywają umiejętności takie jak krojenie, siekanie, uczą się zasad higieny i pracy w kuchni.

W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klasy IIc Szkoły Podstawowej im. Gen. J. Bema w Starym Mieście wraz z wychowawczynią – panią Katarzyną Karmowską wzięli udział w projekcie Fundacji Szkoła na Widelcu „Dobrze Jemy” oraz konkursie „Warzywa i owoce dają moce”.

W ramach projektu przez cały rok szkolny wykonywaliśmy szereg zadań teoretycznych oraz praktycznych, które przyniosły nam dużo radości. Obejrzeliśmy wiele wartościowych filmów edukacyjnych, przypomnieliśmy sobie w jaki sposób dokładnie i skutecznie myć ręce, eksperymentowaliśmy z warzywami oraz owocami, poznając je każdym zmysłem: krojąc je, dotykając, oglądając, wąchając i smakując. Stworzyliśmy własną książkę kucharską, która zawiera nasze ulubione przepisy na zdrowe posiłki. Zorganizowaliśmy klasowe wyzwanie, podczas którego przez 40 dni zastępowaliśmy słodycze warzywami i owocami. Razem z nami do akcji przyłączyli się także rodzice. A kiedy na zewnątrz zrobiło się naprawdę gorąco zaczęliśmy eksperymentować także z wodą tworząc zdrowe, bezcukrowe napoje: wodę z cytryną, miętą, truskawką oraz wodę wielosmakową. Każdy z nas znalazł swój ulubiony smak. Założyliśmy także własny, klasowy ogródek, na którym wyhodowaliśmy pomidorki koktajlowe, szpinak, sałatę, koperek, szczypior, miętę, bazylię a nawet melony, które zabraliśmy do domowych ogrodów. Na koniec zorganizowaliśmy warsztaty kuchenne. Każdy z nas mógł zostać prawdziwym kucharzem i przygotować coś pysznego i zdrowego…

Pracowaliśmy pilnie także w czasie nauczania zdalnego: podczas lekcji online z pomocą rodziców tworzyliśmy koktajle owocowo- warzywne, sałatki owocowe, kolorowe śniadania, zdrowe przekąski, plakaty promujące zasady kulturalnego zachowania się przy stole i wiele innych.

W ramach konkursu nagraliśmy film, którego zadaniem jest pokazanie wszystkim, że „Warzywa i owoce mają moce”. Całokształt naszych działań został doceniony i otrzymaliśmy jedno z dziesięciu wyróżnień spośród prac z całej Polski.

 Zapraszamy do obejrzenia filmu.

W ramach nagrody otrzymaliśmy wiele upominków. Jednak największym sukcesem jest to, że podczas tego roku szkolnego wielu z nas na dłuższy czas zrezygnowało ze słodyczy, spróbowaliśmy warzyw i owoców, których często „baliśmy się”, wyrobiliśmy w sobie nawyk częstszego sięgania po zdrową żywność. A wszystko po to, aby jak najwięcej zainwestować w zdrowie swoje i swoich najbliższych. (kk)

Skip to content