Święto Książki

W maju tradycyjnie obchodzimy Święto Książki, znane kiedyś jako Dni Oświaty, Książki i Prasy. 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, a 23 kwietnia obchodzony był na całym świecie Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten wiąże się z katalońskim obyczajem, w którym każdy mieszkaniec Katalonii w dniu świętego Jerzego – patrona tego regionu – obdarowywał swoich bliskich książkami i różami.

Nasza szkoła również posiada tradycje związane z traktowaniem książek
w sposób szczególny. W szkolnej bibliotece czekają nowości książkowe, które co roku pozyskujemy,  powiększają ofertę czytelniczą dla uczniów, nauczycieli
i rodziców. Nasz księgozbiór to już 11 tys. książek.
Majowe Dni Książki mają na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do czytania, dzielenia się refleksjami na temat ulubionej książki oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych, plastycznych i innych.

 Zapraszamy do udziału w konkursach:

Konkurs dla uczniów klas I – III 

I. Cel konkursu:

  • popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci;
  • promowanie osiągnięć uczniów uzdolnionych plastycznie;
  • rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej.

II. Zadanie konkursowe

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu albumu z ilustracjami do wybranej przez klasę lektury. Każdy uczeń wykona ilustrację do treści książki, na zajęciach plastycznych pod kierunkiem nauczyciela. Następnie powstanie album klasowy.

III. Forma pracy

1. Format i technika dowolna, płaska

3. Album powinien zawierać tytuł książki, nazwisko autora oraz najważniejszą część – oprawę graficzną i informację o klasie.

IV. Termin dostarczania prac i rozstrzygnięcia konkursu

1. Album należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 31 maja 2021r.

2. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 4 czerwca w bibliotece, klasę będzie reprezentował przewodniczący samorządu klasowego. Prace zostaną wyeksponowane na stronie internetowej szkoły.

Konkurs dla uczniów klas IV – VIII (Sleeveface)

  1. Zadaniem uczestnika jest zrobienie tzw. sleeveface – zdjęcia z okładką książki; uczniowie ustawiają okładkę tak, by stała się ona na zdjęciu częścią ich ciała. 
  2. Co to jest sleeveface? To zdjęcie przedstawiające osobę z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Do zrobienia dobrego zdjęcia trzeba się przygotować. Ważne jest wkomponowanie okładki w pasujące do niej otoczenie tak, by powstało złudzenie optyczne jedności z książką. Dużą rolę odgrywa tu perspektywa, aranżacja tła, poza, czy pasujący strój. (zachęcam do wpisania hasła „sleeveface” w wyszukiwarkę).
  3. Zdjęcia prac należy przysłać na adres: evapap@wp.pl
  4. Czas przesłania zdjęć do 31.05.2021r.
  5. Prace zostaną opublikowane na stronie szkoły, a zwycięzcy otrzymają nagrody.

Zapraszamy do zabawy!

 Organizatorzy Ewa Papiernik i Ewa Szymkowiak

Skip to content