Próby poetyckie Nadii i Mikołaja

Nie od dzisiaj wiadomo, że sytuacje trudne wyzwalały w artystach twórczą energię, która niejednokrotnie materializowała się w postaci wielkich dzieł. A jak było w przypadku młodych poetów z klasy 4a, którzy mają na koncie swoje pierwsze wiersze? Z łatwością znajdziemy odpowiedź w tekstach Nadii Małolepszej i Mikołaja Rewersa.

Postać mówiąca w utworze „Mam już dość” wyraża w formie monologu lirycznego swoje odczucia związane z izolacją. Nie jest w najlepszej kondycji psychicznej, jednak nie poddaje się marazmowi. Bohaterka podejmuje próby przełamania impasu, w jakim się znalazła. Warta uwagi jest dojrzałość młodej autorki, która świetnie obserwuje i nazywa stany emocjonalne związane z sytuacją kryzysową.

W wierszu Mikołaja cieszymy się piękną wiosną. Niestety, z rozkwitającymi pąkami, piękną aurą
i śpiewem ptaków pojawiło się coś, co zakłóciło radość. Bohater nie może w pełni docenić nadejścia oczekiwanej pory roku, gdyż tym razem przyprowadziła ze sobą niechcianego gościa. Jak sobie radzi z tą sytuacją? Na szczęście, postać mówiąca wykazuje się optymizmem, zapowiadając, że „niedługo się zobaczymy”. Trzymamy za słowo!

Autorzy pokazali w swych wierszach nie tylko wrażliwość i kreatywność, ale i niezły kunszt poetycki jak na 10-letnich twórców. Ich wiersze charakteryzują się budową stroficzną, regularną (każda zwrotka jest 4-wersowa, a wersy mają zbliżoną liczbę sylab). W obu utworach występują rymy parzyste, najczęściej żeńskie i dokładne – ciekawe, że Nadia i Mikołaj zrobili raz odstępstwo od reguły i zastosowali jeden rym męski. Telepatia poetycka? Cokolwiek to było, zadziałało. Cieszymy się z udanego debiutu w duecie. Gratulujemy i czekamy na kolejne próby.   (krm)

Mam już dość

Mam już tego wszystkiego dość 

i przechodzi przeze mnie złość.

Jestem już trzeci tydzień w domu

i nie rozpowiadam tego nikomu.

Czasem siedzę, czasem leżę,

sama w to, co się dzieje, nie wierzę.

Borówki z tatą w ogrodzie posadziłam,

a wczoraj z siostrą się kłóciłam.

Dziś wyszłam na dwór z samego rana,

by zdążyć ulepić pięknego bałwana.

Mam nadzieję, że szybko to się skończy,

gdyż to siedzenie w domu mnie wykończy.

Autorka: Nadia Mikołajczyk, kl. IV a

***

Nadchodzi piękna wiosna,

cieplutka i radosna.

Drzewa pączki dostają,

wszystkie kwiaty rozkwitają.

Ptaszki nam fruwają

i głośno ćwierkają.

Trawka się już zieleni

i ziemię nam odmieni.

Koronawirus wielki wróg

przeszkodził nam przekroczyć próg.

Ale sobie z nim poradzimy

i niedługo się zobaczymy.

Autor: Mikołaj Rewers, kl. IV a

Skip to content