Trudny czas…

Drodzy UCZNIOWIE I RODZICE!!!

To trudny czas dla nas wszystkich.

Epidemia koronawirusa nagle wprowadziła zmiany do naszej codzienności. Zamiast jednak poddawać się frustracji, lepiej podjąć działania, które pozwolą nam dobrze przetrwać najbliższy czas.

Wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych rozwiązań. Mamy dla Was kilka propozycji.

  1. Opracujcie plan i doceńcie rutynę.

– Opracujcie plan dnia, w którym uwzględnicie czas na pracę lub naukę, obowiązki domowe oraz czas wolny,

-Współpracujcie, uczciwie dzielcie się obowiązkami i nawzajem ułatwiajcie sobie robienie tego, co niezbędne.

– Zaplanujcie rzeczy, które możecie robić wspólnie, całą rodziną. To prawda, w obecnej sytuacji macie ograniczone możliwości, ale wciąż jest ich sporo. Rodzinny wieczór filmowy czy turniej gier planszowych? Teraz jest czas na to, na co wcześniej go brakowało. Odnówcie też (lub stwórzcie nowe) <rodzinne rytuały – np. wspólne posiłki.

2. Zadbajcie o przestrzeń, ruch i bezruch

Choć konieczność pozostania w domu znacznie to utrudnia, zadbajcie o aktywność fizyczną. Dzieci dzięki niej spożytkują nadmiar energii, ale będą też mniej znudzone i sfrustrowane. Każdemu zresztą ruch dobrze zrobi. Wspólne ćwiczenia czy taniec mogą być okazją do dobrej zabawy. Jeśli macie ogród, jesteście w jeszcze lepszej sytuacji – ubierzcie się cieplej i pograjcie w piłkę albo chociaż w berka.

Zadbajcie też o relaks i umożliwcie go sobie nawzajem. Pozwólcie sobie na spokojne wypicie herbaty i czytanie książki lub gorącą kąpiel. Szanujcie swoje potrzeby w tym zakresie i pomagajcie sobie w ich zaspokajaniu.

3. Pamiętajcie o relacjach, nie ignorujcie emocji

Nie odmawiajcie sobie też kontaktu z innymi – wykorzystujcie do tego telefony oraz komunikatory internetowe. Nie zabraniajcie też korzystania z nich swoim dzieciom. Zwłaszcza dla nastolatków kontakt z rówieśnikami jest szczególnie ważny.

Bądźcie gotowi na to, że w tej wyjątkowej sytuacji będziecie doświadczać rozmaitych uczuć i emocji. Nie wypierajcie ich, ale otwórzcie się na nie, nie pozwalając się jednak zdominować zwłaszcza tym negatywnym. Szanujcie także uczucia i emocje innych domowników.

 Chcemy wspierać Was w tym trudnym czasie, dzielić się z Wami naszą wiedzą, doświadczeniem czy pomysłami. Jeśli potrzebujecie pomocy w kwestii zajęć zdalnych, organizacji czasu wolnego czy inspiracji do zajęć to nauczyciele świetlicy chętnie pomogą. Wystarczy napisać do nas wiadomość za pomocą e-dziennika, a my postaramy zdalnie pomóc w rozwiązaniu problemu.

mgr Marta Adamczyk

mgr Joanna Chorzewska

mgr Justyna Hyża-Chmielewska

mgr Jolanta Kowalczyk

mgr Agnieszka Szmajdka

mgr Ewa Szymkowiak

mgr Sylwia Urycka

mgr Tomasz Andrzejczak

To nasza propozycja na spędzenie wolnego czasu

A może coś dla lubiących sport?

Skip to content