Potrafię – pomagam – ratuję!

25 lutego 2020 roku w naszej szkole, dla uczniów klasy 6d, 5b i 5c, odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez ratowników medycznych: p. Kamilę i p. Radka. Zaszczyt uczestnictwa uczniów w warsztatach zawdzięczamy udziale w projekcie „Mały Medyk” organizowanym przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

Prowadzący warsztaty pokazali: jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz jakie czynności należy podjąć udzielając pomocy poszkodowanym.

Entuzjaści nauk medycznych poznali główną zasadę, którą powinna kierować się osoba udzielająca pierwszej pomocy,  tzn.  bezpieczeństwo własne, innych ratowników oraz ofiar. Uczestnicy warsztatów uświadomili sobie zagrożenia bezpieczeństwa, które mogą wynikać zarówno z intensywnego ruchu ulicznego, pożaru, zadymienia, porażenia prądem, niesprzyjających warunków atmosferycznych, jak również – z ryzyka zatrucia drogą wziewną oraz zakażenia się od osoby poszkodowanej, która może okazać się np. nosicielem wirusa HIV, HBV, HCV.

Ratownicy medyczni wyjaśnili i zaprezentowali: w jaki sposób podejść do poszkodowanego i ocenić jego stan zdrowia, jak sprawdzić przytomność, jak udrożnić drogi oddechowe, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, jaki jest numer pogotowia ratunkowego i jakie informacje należy podać podczas zgłaszania wypadku.

Uczestnicy warsztatów poznali również sytuacje wyjątkowe, kiedy to nie należy układać poszkodowanego w pozycji bezpiecznej lub można położyć wyłącznie na lewym boku. Z dużym zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia z użyciem fantomów, przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, układania w pozycji bezpiecznej oraz udzielania pomocy przedmedycznej w wyimaginowanym kontakcie z konsultantem medycznym. Młodzi studenci UMP nauczyli się obsługi defibrylatora medycznego oraz zdobyli wiedzę: gdzie i w jakich miejscach szukać urządzenia, które praktycznie w 100 % ratuje ludzkie życie.

Istotną częścią warsztatów było również poznanie historii „Nieznajomej z Sekwany”. Postać o której mowa, to znana na całym świecie Anne – fantom, na którym każdy uczy się ratować ludzkie życie. Los młodej dziewczyny do dziś jest zagadką… Niektórzy twierdzą, że nieszczęśliwa miłość przywiodła dziewczynę na brzeg Sekwany, gdzie popełniła samobójstwo, aby nieświadomie ratować dzisiaj miliony osób. W ówczesnym Paryżu szukano osób, które mogą zidentyfikować ciało, jednak z oczywistych względów nie mogło trwać to zbyt długo i wyglądało nieco inaczej niż dzisiaj. Dlatego wykonano gipsowy odlew twarzy, który do dziś dnia zdobi każdy fantom. Z braku szczęśliwej miłości za życia, Anne stała się najczęściej „całowaną buzią na świecie”. Ciekawa historia? Zapewne tak!

Równie ciekawą częścią warsztatów była charakteryzacja uczestników na ludzi poszkodowanych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia ratownika medycznego. Pomysłów i sposobów na bandażowanie poszczególnych części ciała była niezliczona ilość… Jednak cel został osiągnięty! Wszyscy otrzymali pomoc, wszyscy pomagali i wszyscy uratowani!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywne uczestnictwo w warsztatach, a prowadzącym za fachowe przekazanie praktycznych umiejętności dotyczących zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.   (kd, wd)

Skip to content