Jak znaleźć i pokonać raka? – czyli medycyna nuklearna

Kolejne spotkanie „młodych medyków” odbyło się 17 lutego 2020r. tradycyjnie w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tym razem „mali studenci” wysłuchali dwóch wykładów.

Dzięki  jakim zmysłom poznajemy otaczający nas świat? Czy jest ich pięć, czy może więcej? Jak człowiek, a także zwierzę wykorzystuje swoje zmysły? Czyje zmysły są sprawniejsze?

Poszukiwaniem odpowiedzi na te pytanie zajęli się „mali medycy” w czasie wykładu „Zmysły w roli głównej” zaprezentowanego przez Olgę Jurkiewicz i Zuzannę Mikołajczak ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu. Prelegentki udowodniły, że nie wszystko na co patrzymy jest zawsze takie, jakie nam się wydaje. Pokazały, że mózg zwiedziony nietypowym kontrastem, perspektywą, zestawieniem kolorów czy kształtów płata nam niesamowite figle! W czasie wykładu wszyscy doświadczyli działania zmysłu powonienia, a na zakończenie – również zmysłu smaku, ponieważ mieli okazję do spróbować ciasteczka z mąki orkiszowej.

W tajemniczy świat promienia jonizującego zabrał młodych entuzjastów medycyny dr hab. n. med. Rafał Czepczyński z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych UMP w czasie wykładu „Medycyna nuklearna – jak znaleźć i pokonać raka?” Podczas wykładu, pan doktor przedstawił tajniki swojej pracy oraz zaprezentował możliwości diagnostyczne na przykładzie pozytonowej tomografii emisyjnej. Wyjaśnił, w jaki sposób przygotowywane są związki radioaktywne do zastosowania u człowieka, a także jak przebiega badanie. W czasie niezwykle interesującego wykładu zostały pokazane obrazy prawidłowe oraz przykłady różnych chorób nowotworowych. Uczestnicy zajęć zapoznali się z przykładami skutecznego leczenia onkologicznego, tzn. udokumentowanymi obrazami całkowitej remisji.

Uczestniczenie w wykładach było również okazją do robienia notatek (w zeszytach i smartfonach). O tym, czy okazały się skuteczne przekonali się w czasie quizu, który tradycyjnie obejmował zagadnienia omawiane w czasie zajęć. Na wszystkie zadane pytania znali odpowiedź !!! (wd)

Skip to content