Młodzi studenci Uniwersytetu Medycznego na tropie Nagrody Nobla…

Genetyka może poszczycić się okazałą liczbą Nagród Nobla przyznanych za odkrywanie jej tajemnic. (…) Nagrodę Nobla za badania mające związek z genetyką przyznano aż 22 razy na 109 w dziedzinie medycyny. Być może na auli znajduje się młody człowiek, o którym jeszcze usłyszymy i trafi w jego ręce ta wysoce prestiżowa nagroda. Tymczasem wysłuchałam interesujący wykład młodych naukowców – braci, którzy zwrócili uwagę na ważny aspekt tego świata… Choroby genetyczne mogły dotknąć każdego z nas… Wiedzcie, że zrobiliście wiele, bo mówienie o sobie dla innych jest rzeczą niebywałą (…) – powiedziała prof. dr hab. n.med. Anna Latos-Bielińska z Zakładu Genetyki Medycznej UMP.

W roli młodych wykładowców zadebiutowali bracia Rafał i Wiktor Puchalscy. W swoim wykładzie, jako młodzi prelegenci zaprezentowali prawdziwą historię choroby z jaką od dzieciństwa zmaga się jeden z chłopców. (…) dopiero teraz odważyłem się o tym mówić (…) – powiedział Wiktor Puchalski z klasy 6 d – (…) moja prezentacja przedstawia trudy i liczne próby zmagania się z moim losem (…). Podczas bardzo osobistego wykładu chłopcy opowiadali o naczyniakach, ich rodzajach, a także walce z tą uciążliwą chorobą. Uświadomili trzystuosobowej publiczności, że dzięki determinacji najbliższych i wsparciu ludzi dobrej woli, wszystko można pokonać.

Ogrom wiedzy oraz profesjonalizm z jakim chłopcy prowadzili wykład zostały zauważone i docenione również przez koordynator projektu panią dr Kamilę Stawczyk-Eder oraz zgromadzoną publiczność.

W prezentowanym wykładzie znalazło się również skromne podziękowanie dla mamy w wykonaniu Wiktora, podczas którego, nie brakowało silnych wrażeń i wzruszeń.

(…) Droga Mamo,

Słowa nigdy nie wyrażą ogromu miłości, jaki mi dałaś…

Słowa nigdy nie wyrażą ogromu wdzięczności, jaką wobec Ciebie mam…

Dziękujmy za wsparcie w trudnych chwilach, za bezgraniczną miłość i za to, że zawsze przy

nas jesteś (…)

W drugiej części zajęć uczestnicy programu „Mały Medyk” mieli możliwość wysłuchania wykładu prowadzonego przez prof. dr hab. n.med. Annę Latos-Bielińską z Zakładu Genetyki Medycznej UMP pt. „Co kryje się w naszych genach, czyli dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy”. Każdy jest inny, nie ma dwóch identycznych osób, zatem jaka jest tajemnica tej różnorodności? Co decyduje o naszej niepowtarzalności? DNA! To wszystko w nim jest zapisane. Wiedzieliście, że genom człowieka  składa się z 3,2 mld par zasad? Co istotne salamandra plamista posiada genom 10 razy większy od genomu człowieka, a przecież jest tylko płazem. Naukowcy nie potrafią znaleźć odpowiedzi dlaczego właściwie tak jest, natomiast wiadomo, że człowiek posiada 46 chromosomów (23 pary), które np. warunkują naszą płeć. Zaś geny odpowiadają za wygląd, wzrost, kształt twarzy czy kolor oczu. Podczas wykładu uczniowie poznali nowe pojęcia – epigenetyka i nutrigenomika, które uświadomiły młodym słuchaczom, że zdrowe żywienie, zdrowy i aktywny styl życia wpływa na nasze geny. Jednak to nie oznacza, że zmieni się zapis naszej informacji genetycznej. Działanie naszych genów możemy również poprawić poprzez kontakt z naturą, słuchanie spokojnej muzyki czy wyciszenie się.

Zatem zapamiętaj, że genetyka jest fascynującą dziedziną nauki, która jeszcze nie raz nas zadziwi.

Twój DNA – to Twoje wyposażenie genetyczne, z którym przyszedłeś na świat, ale to, jak funkcjonują Twoje geny, zależy od Ciebie!

Jeśli masz koleżankę lub kolegę z choroba genetyczną, masz ważną misję do spełnienia – potrzebne jest Twoje wsparcie, akceptacja i przyjaźń! Pamietaj – to mogłeś być Ty!

Grudniowe zajęcia dla młodych studentów Uniwersytetu Medycznego były niezwykłym wydarzeniem i doświadczeniem. Po raz kolejny pokazaliśmy, że życie studenckie choć nie jest łatwe, otwiera młode umysły na wiele różnych możliwości. A uznanie i gromkie brawa wynagradzają wysiłek w podejmowane działania. (kd)

Prezentacja Rafała i Wiktora Puchalskich

Nagranie wykładu Rafała i Wiktora Puchalskich „Trudy mojego dzieciństwa – naczyniaki”

Skip to content