Noc Naukowców na Politechnice Poznańskiej

Jak wytworzyć hydrożelowego robaka polimerowego? Co jest źródłem promieniowania? Kto wynalazł Coca-Colę w tabletce? Na czym polega metoda tworzenia ultrakrótkich impulsów optycznych o dużym natężeniu?

Na te i wiele innych pytań uczniowie klas szóstych uzyskali odpowiedź podczas, jedynej w całej Europie, Nocy Naukowców. Impreza popularno-naukowa, która odbyła się 27 września 2019 roku pod hasłem: Researchers’ Night, była okazją do spotkania, poznania się i wspólnych działań naukowców i uczniów.
W tym roku, po raz kolejny, uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez pracowników naukowych i studentów Politechniki Poznańskiej. W atmosferze zabawy mogliśmy przekonać się, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Zobaczyliśmy naukowców w nietypowych sytuacjach, a uczniów w roli naukowców.
W Centrum Wykładowym, na pokazie „Fizyka Women Show” w Auli Magna, w czasie ciekawych eksperymentów, których głównymi bohaterkami były kobiety, wykonanych przez studentów z Koła Naukowego Fizyki Technicznej pod opieką dr inż. Adama Buczka, zobaczyliśmy, że „fizyka jest wszędzie”. Naukowcy z pomocą prostych środków, czasami zabawek, zaprezentowali efekty działania praw fizyki. Dowiedzieliśmy się więcej o laureatkach Nagrody Nobla w tej dziedzinie, a także sprawdziliśmy, ile fizyki jest w damskiej torebce?

W czasie wykładu „Fizyka KIDS – ENERGIA” połączonego z pokazami, w wykonaniu studentów  Koła Naukowego ETIFIZ.EDU.FU z Wydziału Fizyki Technicznej, zobaczyliśmy ciekawe eksperymenty, w czasie których w roli głównej występowała energia.

Na Wydziale Technologii Chemicznej uczestniczyliśmy w warsztatach „Niezwykły świat chemii”. Tutaj, w Zakładzie Chemii Ogólnej i Analitycznej< w profesjonalnym laboratorium, pod okiem naukowców, samodzielnie eksperymentowaliśmy. Wyizolowaliśmy związki zapachowe z produktów naturalnych, oznaczyliśmy związki organiczne w produktach spożywczych oraz wykonaliśmy efektowne reakcje z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Uczestniczyliśmy również w pokazach niezwykłych reakcji chemicznych, m. in. pasty słonia, imitacji wybuchu wulkanu, czyli „lokomotywy”.

W czasie warsztatów „Magiczny świat polimerów”, w Hali Technologicznej Zakładu Polimerów, samodzielnie wykonaliśmy maski oraz żetony do wózków w marketach. Zobaczyliśmy efektowny proces rozdmuchiwania, wtryskiwania i termoformowania!

W czasie pokazów „Rocket Science”, studenci z PUT RocketLab zaprezentowali ciekawostki lotnicze oraz działanie rakiet i towarzyszący im ogień i huk. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak można zrobić coś z niczego? Odkryliśmy tajniki skanowania 3D i kamer termowizyjnych. Okazało się, że dla euroentuzjastów z naszej szkoły, Unia Europejska nie ma tajemnic. W czasie organizowanych, przez  stoisko europejskie – EUROPE DIRECT POZNAŃ, konkursów wykazali się wiedzą nt. krajów UE i wygrali liczne nagrody. Pasjonaci robotyki mieli również okazję do zaspokojenia swojej ciekawości uczestnicząc w pokazie robotów kroczących, jeżdżących i latających zaprezentowanych przez członków Koła Naukowego CybAiR i pracowników naukowych Politechniki Poznańskiej.

Podczas zwiedzania laboratoriów badawczych, zazwyczaj niedostępnych dla publiczności, interaktywnych pokazów, uczestnicząc w eksperymentach, warsztatach i zabawach edukacyjnych, znaleźliśmy odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań.

Przed północą, gdy już przekonaliśmy się, jak działa świat, jak ciekawa może być nauka i dowiedzieliśmy się, czym naprawdę zajmują się naukowcy i jak wpływa to na nasze codzienne życie, pełni wrażeń wróciliśmy do domu 🙂  (wd)

Skip to content