Absolutorium Kolorowego Uniwersytetu

Absolutorium to dzień, który a zawsze pozostaje w pamięci. W przestrzeni uczelnianej jest stwierdzeniem ukończenia studiów i złożenia egzaminów końcowych jeszcze przed obroną pracy dyplomowej.

Mimo niewielu lat nasi uczniowie – studenci ósmej edycji Kolorowego Uniwersytetu w roku akademickim 2018/2019, mają już ten dzień za sobą. Są absolwentami trzeciej uczelni w Polsce  – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

5 czerwca z rąk Prorektor UAM ds. kształcenia prof. dr hab. Beaty Mikołajczyk otrzymali dyplomy ukończenia oraz gratulacje. Uroczystość, która odbyła się w zabytkowych wnętrzach auli UAM, zaszczycili przedstawiciele władz uczelni, patroni i partnerzy KU, a także rodzice.

Dostojeństwa uroczystości dodały utwory w wykonaniu Poznańskiego Chóru Kameralnego FERMATA pod dyrekcją prof. Mateusza Sibilskiego, wśród których znalazła się m.in. Gaude Mater Polonia oraz Gaudeamus igitur.

– (…) To był rok inspiracji. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do stawiania pytań, do otwartości (…) My, nauczyciele akademiccy jesteśmy przez Was również zainspirowani. Wasza energia, młodość… , ale przede wszystkim Wasze umysły inspirują nas na co dzień – powiedziała prof. Beata Mikołajczyk.

Odbiór dyplomów i udział w absolutorium był zwieńczeniem pracy uczniów z klasy IV B, IV C oraz V D, którzy co miesiąc, od października do maja,  zaspokajali swoje zainteresowania w czasie wykładów prowadzonych przez pracowników naukowych uczelni. Zdobywali pieczątki i podpisy zaliczeniowe uczestnicząc zajęciach na: Wydziale Nauk Społecznych, Wydziale Historycznym, Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Anglistyki, Wydziale Matematyki i Informatyki, Wydziale Teologicznym i Wydziale Chemicznym oraz w Ogrodzie Botanicznym.  

Prorektor UAM życzyła absolwentom KU, by podążając drogą pytań i poszukiwania odpowiedzi, za kilka lat wrócili do murów UAM w Poznaniu po to, by stawiać kolejne pytania i wspólnie poszukiwać odpowiedzi.

Koordynator KU dr Renata Popiołek stwierdziła – Szkoła Podstawowa w Starym Mieście zasłużyła na ogromne oklaski. To jedyna grupa z największą liczbą „młodych wykładowców”. Gratulujemy!!!

– (…) W roli wykładowcy zadebiutował Marek Gradecki, który wygłosił wykład „Złoty podział wokół nas” na Wydziale Matematyki i Informatyki, Wiktor Puchalski, który w Ogrodzie Botanicznym zaprezentował wykład „Życie pszczół” oraz Jakub Szabelski, który przeszedł do historii Kolorowego Uniwersytetu, ponieważ wygłosił wykład pt. „The American Empire — with a short visit to the USA” po raz pierwszy, podkreślam „pierwszy”, w historii funkcjonowania Kolorowego Uniwersytetu, w całości w języku angielskim. Gratulacje!!! Ogromne brawa!!! – powiedziała dr Renata Popiołek.

Na zakończenie uroczystości, absolwenci uhonorowani dyplomami, z ust prof. Beaty Mikołajczyk usłyszeli: (…) Jestem przekonana, że wśród Was są przyszli odkrywcy, konstruktorzy, inżynierowie, lekarze i naukowcy …

Z takim przekonaniem, pełni entuzjazmu, nowej energii i sił do zadawania pytań oraz do poszukiwania na nie odpowiedzi, wróciliśmy do nas, do Starego Miasta. Jednak, żeby tradycji stało się zadość, w drodze powrotnej odbył się quiz. Tym razem tematyką obejmował wykłady zaprezentowane na wszystkich wydziałach UAM. Nasi entuzjaści nauki nie zawiedli. Znali odpowiedzi nawet na najbardziej szczegółowe pytania, tzn., że aktywnie słuchali wykładów i zastosowali skuteczne techniki zapamiętywania. Temu wszystkiemu przysłuchiwali się dumni rodzice, którzy przez cały rok wspierali studentów KU nie tylko finansowo. Dziękujemy!!! (wd)

Nagranie z ABSOLUTORIUM.

Skip to content