Kolorowy Uniwersytet o życiu pszczół i twarzach korzeni.

Ostatnie, majowe zajęcia Kolorowego Uniwersytetu odbyły się w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu. W czasie zająć w roli wykładowcy zadebiutował Wiktor Puchalski z kl. VD. Pełniąc funkcję asystenta dr Karola Węglarskiego, kierownika Działu Geografii Roślin w Ogrodzie Botanicznym, wspierany przez koleżanki i kolegów, opowiedział o życiu pszczół.

W swoim wykładzie, nasz miłośnik przyrody, mówił o swojej pasji, którą dzieli ze swoim tatą, tj. o owadach, których mózg z zaledwie milionem połączeń nerwowych, potrafi rozwiązać zadanie za trudne nawet dla superkomputerów. Opowiedział o roli robotnic, trutni i królowej oraz o skomplikowanych relacjach społecznych, które panują w rojach pszczół. W niezwykle interesującym wykładzie mówił o niespotykanych w świecie owadów umiejętnościach pszczół: liczeniu, sposobach komunikacji,  jedynym w swoim rodzaju tańcu. Zaskoczeniem dla słuchaczy była informacja o tym, że pszczoły nie potrafią odróżnić koloru czerwonego, a ich skrzydła uderzają pond 11 tysięcy razy na minutę. Mówił o roli pszczół w życiu człowieka, o znaczeniu dla gospodarki oraz o przyczynach ich wymierania. W swoim wystąpieniu opowiedział również o sposobach obrony pszczół przed naturalnymi wrogami, którymi są szerszenie. Omówił różnice w wyglądzie, zachowaniu oraz sile jadu os, trzmieli i szerszeni. Publiczność miała również okazję obejrzeć profesjonalny strój pszczelarza, w którym wystąpił asystent Wiktora – Rafał Puchalski. Ogrom wiedzy oraz profesjonalizm z jakim prowadził wykład zostały zauważone i docenione zarówno przez koordynator projektu panią dr Renatę Popiołek oraz zgromadzoną publiczność.

Jakie funkcje pełnią korzenie? Które drzewo przez Hindusów jest uważane za święte? Jaki rodzaj korzeni wytwarzają pandanowce? Do czego służą pneumatofory?

Na te i inne pytania dociekliwi przyrodnicy mogli uzyskać odpowiedzi w czasie wykładu botanika i podróżnika – dr Karola Węglarskiego „Twarze korzeni – modyfikacje funkcjonalne korzeni”. Kierownik Działu Geografii Roślin w Ogrodzie Botanicznym zabrał nas w niezwykłą podróż po różnych zakątkach świata. Na Cejlonie oglądaliśmy endemity o korzeniach deskowych, w Zatoce Bengalskiej – rośliny żyworodne, a na zachodnich wybrzeżach Ameryki Południowej i Afryki – pandanowce o korzeniach podporowych. Studenci KU zobaczyli brazylijskie ziemniaki, czyli maniok o korzeniach spichrzowych, myrmekodię z Nowej Gwinei współżyjącą z mrówkami, a także sosnę, która zachowuje się, jak świerk. Doktor Węglarski wyjaśnił w jaki sposób powstają wiszące ogrody oraz dlaczego figowce duszą pnie drzew, na których rosną.

Po olbrzymiej dawce informacji o nietypowych korzeniach, miłośnicy przyrody i ogrodnictwa, wyruszyli ścieżkami Ogrodu Botanicznego na zajęcia terenowe. Barwne rabaty, kwitnące krzewy i drzewa przyciągnęły wzrok naszych studentów. Pracownicy naukowi ogrodu opowiedzieli o zagrożonych i ginących gatunkach roślin oraz ich znaczeniu w farmacji. Wędrując ścieżkami Działu Geografii Roślin, zobaczyli zróżnicowanie szaty roślinnej Ziemi, głównie regionów o klimatach umiarkowanych. Największe zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudziło alpinarium z sięgającymi kilkunastu ton kamieniami i strumieniami wody spływającymi z górskich wzniesień.

Tradycyjnie na zakończenie wycieczki odbył się quiz. Tym razem pytania obejmowały trzy zagadnienia: życie pszczół, rodzaje korzeni, ich występowanie i znaczenie oraz roślinność Ogrodu Botanicznego. I znów nasi studenci KU nie zawiedli – odpowiedzieli poprawnie na wszystkie, bardzo szczegółowe pytania. (wd)

Nagranie z wykładu Wiktora Puchalskiego „Życie pszczół” zaprezentowanego w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu

Skip to content