Kolorowy Uniwersytet z wizytą w USA i w Nowej Zelandii

Piąte, styczniowe zajęcia Kolorowego Uniwersytetu odbyły się w zabytkowych wnętrzach Collegium Minus UAM w Poznaniu. W czasie zająć na Wydziale Anglistyki UAM w Poznaniu, w roli wykładowcy zadebiutował Jakub Szabelski z kl. VD. Pełniąc funkcję asystenta dr Tomasza Skireckiego z Zakładu Badań nad Tekstami Kultury, wspierany przez koleżanki i kolegów, zaprezentował swoje zainteresowania na temat „THE AMERICAN EMPIRE — WITH A SHORT VISIT TO THE USA” (Amerykańskie Imperium – z krótką wizytą w Stanach Zjednoczonych).

Na stronie Kolorowego Uniwersytetu czytamy:

(…) Ostatnie zajęcia grupy II w semestrze zimowym były absolutnym przełomem w historii KU. Jako młody wykładowca wystąpił Jakub Szabelski, który przeniósł nas do USA. Jednocześnie była to pierwsza prezentacja młodego naukowca w całości w języku angielskim. Gratulujemy Jakubowi pełnego profesjonalizmu! (…)

My również dołączamy się do tych gratulacji!!!

W swoim wykładzie, pełnym pasji i zaangażowania, nasz młody naukowiec, mówił o najważniejszych wydarzeniach z historii USA, o Polakach, którzy byli bohaterami w walkach o niepodległość tego kraju, o niewolnictwie wpisanym w niechlubną historię Stanów Zjednoczonych, o polonii amerykańskiej, klimacie sięgającym skrajnych temperatur, polityce, świętach i symbolach narodowych, biznesie, badaniach nad kosmosem, hamburgerach, przemyśle filmowym i muzycznym, prawie do posiadania broni. Jakub mówił również o absurdach, z których słynie ten kraj, m in. w stanie Nevada obowiązuje zakaz całowania brodatych mężczyzn oraz o tym, że Stany Zjednoczone, to największa wylęgarnia teorii spiskowych, np. 12 mln Amerykanów jest przekonanych, że ich krajem rządzą jaszczury z kosmosu.

W czasie wykładu Jakub zastosował skuteczne metody aktywizujące jego uczestników do pełnego zaangażowania. Studenci KU chętnie odpowiadali na pytania wprowadzające w tematykę, słuchali w skupieniu, a na koniec nagrodzili Jakuba gromkimi brawami. Dr Tomasz Skirecki gratulując wyraził swój podziw i zaskoczenie profesjonalizmem naszego entuzjasty nauki.

KIA ORA, tzn. bądź zdrów w języku nowozelandzkim, takimi słowami powitał nas dr Tomasz Skirecki, który zabrał studentów KU w podróż po kolorowych symbolach Nowej Zelandii.

Na flagach których państw znajduje się Krzyż Południa? Dlaczego liść paproci jest symbolem lotnictwa Nowej Zelandii? Co oznacza „hongi”? W jaki sposób Nowozelandczycy wyrażają swoje emocje? Jaki taniec prezentują sportowcy przed meczem rugby? Co łączy królową Elżbietę II z Nową Zelandią?

Niezwykły świat Maorysów, pięknych widoków, wulkanów, trzęsień Ziemi i egzotycznych zwyczajów na wyspach południowego Pacyfiku, wzbudził duże zainteresowanie studentów KU. Doktor Skirecki opowiadał o tajnikach językowych, świętach Bożego Narodzenia obchodzonych w najgorętszym okresie, na plaży, o spacerujących drogami nielotach kiwi, a wszystko to w państwie leżącym na wyspach Polinezji, po drugiej stronie kuli ziemskiej. Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że seria Władca Pierścieni była nagrywana na wyspach Nowej Zelandii, tam narodziły się skoki na bungee, a rugby jest narodowym sportem tubylców.

Kolejny raz nasi entuzjaści nauki zaspokoili swoje zainteresowania i pobudzili kolejne. I o to chodzi, by wciąż szukać odpowiedzi na kolejne pytania, mieć pasje i hobby. Wspierać innych w trudnych momentach. Pokonywać trudności i nie bać się podejmować kolejne wyzwania. (wd)

Prezentacja Jakuba Szableskiego z kl. 5D „The American Empire – with Short Visit to the USA”

Nagranie wykładu Jakuba Szabelskiego z kl. 5D zaprezentowanego na Wydziale Anglistyki UAM w Poznaniu

Skip to content