Noc Naukowców 2018

Co to jest bramka kwantowa Hadamara? Dlaczego na powierzchni bańki mydlanej widzimy tęczę? Jak działa układ lewitacji magnetycznej, wyrzutnia elektromagnetyczna czy generator Peltiera? Jak wygląda budowa molekularna materii?

Na te i wiele innych pytań uczniowie klas ósmych i gimnazjalnych uzyskali odpowiedź podczas jedynej w całej Europie Nocy Naukowców. Impreza popularno-naukowa, która odbyła się 28 września 2018 roku pod hasłem: Researchers’ Night, była okazją do spotkania, poznania się i wspólnych działań naukowców i uczniów.

W tym roku uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez pracowników naukowych i studentów Politechniki Poznańskiej. W atmosferze zabawy mogliśmy przekonać się, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Zobaczyliśmy naukowców w nietypowych sytuacjach, a uczniów w roli naukowców.

Podczas wycieczek do laboratoriów badawczych, zazwyczaj niedostępnych dla publiczności, interaktywnych pokazów, uczestnicząc w eksperymentach, warsztatach i zabawach edukacyjnych, znaleźliśmy odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań.

Na pokazie „Fizyka Money Show” w Centrum Wykładowym w Auli Magna, w czasie ciekawych eksperymentów wykonanych za pomocą monet i banknotów, dowiedzieliśmy się, co potrafi „spadająca waluta” oraz jak efektownie „obracać pieniądzem”?

Uczestnicząc w interaktywnym pokazie „Namaluj to … światłem”, naukowcy z Koła Naukowego EduArt, zaprezentowali niezwykłe obrazy wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego i światła.

W czasie warsztatów „Małego Inżyniera”  z robotyki mieliśmy okazję do zbudowania, zaprogramowania oraz wprawienia w ruch robotów wykorzystując zaawansowane zestawy Lego Mindstorms.  Przenieśliśmy się do „krainy zimna” podczas pokazów z bardzo zimną substancją – suchym lodem o temperaturze wynoszącej prawie – 80°C. Z ciekawością zobaczyliśmy fenomenalną mgłę, samopompujące się bańki mydlane, smocze drinki, bańkowy śnieg i wiele innych doświadczeń!

Wykład „Jak zbudować, uruchomić i oprogramować komputer kwantowy?” przybliżył zasadę działania oraz podstawy programowania komputera kwantowego.

Na Wydziale Elektrycznym< podczas pokazów termowizyjnych pt. „Zmierzyć niemierzalne, zobaczyć niewidzialne”, zobaczyliśmy, co dzieje się za kurtyną oraz uczestniczyliśmy w zabawach z promieniowaniem optycznym, a w „Laboratorium zimna”, podczas mrożących krew w żyłach doświadczeń, zobaczyliśmy,  jak w kilka sekund można zamrozić wodę oraz jak wygląda -1960C?

W Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii przenieśliśmy się w magiczny świat elektroniki i mechatroniki podczas pokazu działania układu lewitacji magnetycznej, wyrzutni elektromagnetycznej i generatora Peltiera. Poznaliśmy nowe materiały magnetomechaniczne i doświadczyliśmy ich magicznej mocy.

Na Wydziale Technologii Chemicznej uczestniczyliśmy w warsztatach „Chemia dla mistrzów”. Tutaj w profesjonalnym laboratorium mieliśmy możliwość pracy z mikroskopem optycznym, wyizolowaliśmy związki zapachowe z produktów naturalnych, oznaczyliśmy związki organiczne w produktach spożywczych oraz wykonaliśmy efektowne reakcje z zakresu chemii organicznej.

Uczestnicy warsztatów „Modelowanie molekularne – zastosowanie komputera w chemii” zbudowali modele cząsteczek oraz badali ich kształty i oddziaływania. O północy, gdy już przekonaliśmy się, jak działa świat, jak ciekawa może być nauka i dowiedzieliśmy się, czym naprawdę zajmują się naukowcy i jak wpływa to na nasze codzienne życie, pełni wrażeń wróciliśmy do domu.  🙂  (wd)

Skip to content