Szkolny Dzień Nauki 2018

Jak Tales zmierzył piramidę Cheopsa? Do czego służy twierdzenie odwrotne do twierdzenia Talesa? Gdzie znajduje się siedziba Rady Miasta Stołecznego Warszawy? Gdzie jest pochowany kardynał Stefan Wyszyński? Jakie cechy powinny charakteryzować fotografa przyrody?

Na te i inne pytania, 4 czerwca 2018 roku próbowali odpowiedzieć uczniowie klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjum, w czasie czwartej edycji Szkolnego Dnia Nauki.

Impreza była okazją do zaprezentowania przygotowywanych przez uczniów projektów edukacyjnych oraz uczestniczenia w warsztatach chemiczno-fizycznych. W naukowy świat wprowadzał gimnazjalistów zespół naukowo–dydaktyczny z Centrum Chemii w Małej Skali, działający przy Pracowni Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość przeprowadzania samodzielnych eksperymentów. W tym roku tematem przewodnim doświadczeń chemicznych był ogień.

Młodzież dzieliła się swoimi umiejętnościami i wiedzą z różnych dziedzin nauki oraz ujawniała niezwykłe zainteresowania i talenty muzyczne. Z ciekawością obserwowaliśmy widowiskowe doświadczenia chemiczne: zaczarowaną szklankę, ducha i burzę w probówce, węża Faraona, pastę słonia oraz imitację wybuchu wulkanu, czyli „lokomotywę”, a także race dymne i zwęglanie cukru w wykonaniu: Eweliny Jankowskiej i Gabrysi Robak (II GS), Marii Gąsiorowskiej (VII C), Jakuba Augustyniaka i Jakuba Roszaka (III GA), Zosi Rybczyńskiej (III GA) i Wanessy Budzińskiej (III GB), Bruno Bredowa, Wojtka Intrysa I Mateusza Klamy (III GA).

Pokaz projektów był również okazją do zaprezentowania talentów lingwistycznych. Zgromadzona publiczność wysłuchała rozmów w języku angielskim w czasie spontanicznych scenek sytuacyjnych w wykonaniu Kacpra Wawrzyniaka i Wojtka Intrysa (III GA) oraz Ani Gąsiorowskiej i Igora Szymoniaka (III GA). Publiczność spacerowała również po Nowym Jorku podczas prezentacji projektu „Walking around New York” w wykonaniu Bartka Kozłowskiego, Patryka Krycha, Maksymiliana Wadelskiego I Julii Szymczak (II GA). Jedna z grup: Eryk Leszczyński, Olek Woźniak, Michał Bernat i Błażej Jakubowski (III GB), zabrała widownię w podróż do Japonii, gdzie zwiedziliśmy najciekawsze miejsca tego niezwykłego państwa.

Podczas pokazu projektu, Adrian Bońka i Szymon Jędro (II GS) zdali relację z zaplanowanej i zorganizowanej przez siebie wycieczki do Warszawy, a matematyczni detektywi – Zosia Rybczyńska (III GA) i Ola Wróbel (III GB), odkryły sposób, w jaki Tales zmierzył piramidę Cheopsa. Gdy wszyscy wrócili już z dalekich wypraw, Natalia Bartczak, Mikołaj Kurtas, Natalia Maślińska i Marta Przybylak (VII B) przybliżyli widowni tajemnice historii pisma, książki, rzeźby i architektury.

Podczas dnia nauki pojawiły się ponadto utwory z niemieckiej sceny muzycznej, które zaprezentował Kacper Wawrzyniak (III GA). Młodzież obejrzała film inspirowany lekturą szkolną  „Pamiętnik z powstania warszawskiego” w wykonaniu Karoliny Bacherowicz i Błażeja Jakubowskiego (III GB). Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była inspiracją dla uczniów klasy filmowej – Ani Gąsiorowskiej, Filipa Olejniczaka i Igora Szymoniaka (III GA), którzy zaprezentowali film dokumentalny oparty na wydarzeniach z historii Polski. W czasie dyskusji moderowanej, Kacper Wawrzyniak (III GA) opowiedział o swojej pasji, którą jest fotografia.

Na koniec każdego prezentowanego projektu odbywał się quiz w czasie, którego widownia mogła wykazać się znajomością omawianego tematu. Stosowane przez uczniów techniki zapamiętywania okazały się skuteczne, ponieważ na przygotowane, przez prezentujących projekty, pytania udzielali właściwych odpowiedzi. Za każdą poprawną odpowiedź odpowiadający otrzymywali nagrody w postaci gier logicznych ufundowanych przez Radę Rodziców oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Uczniowie byli również głównymi wykonawcami efektownych (wybuchowych) doświadczeń chemicznych pt. „Eksperymenty na 4 ręce, a może i więcej”. W zabawnej i ognistej prezentacji, która odbyła się w sali gimnastycznej, wzięli udział również zaproszeni goście – Wójt Gminy Stare Miasto p. Ryszard Nawrocki oraz p. Agnieszka Tybura – przedstawicielka Rady Rodziców i sponsor SDN.

Po ogromnej porcji nauki odbył się koncert rockowy w wykonaniu instrumentalistów i wokalisty: Bruno Bredowa i Wojciecha Intrysa (III GA) oraz Bartosza Tyburę (VI B), którzy wykonali covery popularnych przebojów.

Spotkanie w sali gimnastycznej było też okazją do projekcji filmu autorstwa klasy filmowej. Widzowie obejrzeli prapremierę etiudy fabularnej „Dwa światy”.

Ostatnim punktem imprezy było podsumowanie Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego „Świat wokół nas”. Wyłonieni w siedmioetapowym konkursie zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody. Zwycięzcami turnieju została drużyna „BEZ NAZWY” (Klaudia Osajda i Bartosz Kozłowski), drugie miejsce zajęła drużyna „HAKUNA MATATA” (Natalia Bartczak i Mikołaj Kurtas), a trzecie – „[…]” (Andrzej Działak i Jakub Gałecki). Gratulujemy! 

Organizacja SDN była również okazją do zaprezentowania przez Anię Gąsiorowską (III GA) umiejętności z zakresu grafiki komputerowej – wykonała plakat reklamujący imprezę. Dziękuję Adrianowi Bońce (II GS) za profesjonalne nagłośnienie imprezy.

Dziękuję również wszystkim nauczycielom za przygotowanie uczniów do prezentacji projektów, a w szczególności p. Katarzynie Roszak – Markowskiej, p. Justynie Bąk – Górskiej i Aleksandrze Gomulskiej, a także p. Marcinowi Kieliszakowi i p. Tomaszowi Andrzejczakowi za pomoc w organizacji imprezy. Dziękuję również za pomoc, w poszukiwaniu wsparcia finansowego wśród lokalnej społeczności, dyrektorowi szkoły p. Piotrowi Kucharczykowi.

Ten dzień nie byłby tak atrakcyjny, gdyby nie bezinteresowna pomoc i życzliwość okazana przez sponsorów:

– Państwo Agnieszkę i Macieja Tyburów,

– EBG Projekt,

– Centrum Handlowe „Ferio”,

– Przedsiębiorstwo Meblowe „Stolarnia Braci Nawrockich”,

– Hurtownię AGD i Upominków „ANNA” w Żychlinie,

– Zakład Usług Pogrzebowych M.K. Dyderscy.

Szczególne podziękowania kieruję również do p. Jadwigi Janiak z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Starym Mieście oraz Rady Rodziców.

Dziękujemy również Wielkopolskiemu Kuratorowi Oświaty za wsparcie finansowe udzielone na zakup nagród i upominków.  (wd)

Skip to content