Kino w więziennym klimacie

Najlepsze te małe kina / w rozterce i w udręce, /z krzesłami wyściełanymi / pluszem czerwonym jak serce</i> – tyle Mistrz Gałczyński o klimacie kameralnych sal kinowych. Trudno się z nim nie zgodzić. Jeszcze trudniej coś dodać – chyba że o konkretnym miejscu, czyli o staromiejskim Kinie za Rogiem, które mieliśmy niedawno okazję uroczyście otwierać przed miłośnikami X muzy w towarzystwie współtwórców sztuki filmowej z Grażyną Szapołowską na czele.

– Witam w Zakładzie Kino za Rogiem, informuję, że wchodzi pani na własną odpowiedzialność.  Istnieje tylko jeden sposób, aby opuścić to miejsce. Proszę, oto pani numer identyfikacyjny, bez niego żaden osadzony się stąd nie wydostanie – tymi „poetyckimi” słowy przywitał Grażynę Szapołowską policjant Łukasz Urbański, dowódca jednostki zabezpieczającej teren Zakładu.

Trochę trwało zanim odtwórczyni Telimeny zaakceptowała rolę osadzonej oraz przystała na zasady panujące  w zakładzie, jednak po krótkiej wymianie myśli przyjęła od policjantki Gabrysi Robak numer  007, zgadzając się na czasowe ograniczenie wolności. Podobny los, za sprawą członków koła filmowego, czyli gimnazjalistów uczęszczających do szkoły podstawowej w Starym Mieście, spotkał tego dnia jeszcze około 120 osób… Ośmioro kilkunastoletnich policjantów w krótkim czasie pozbawiło wolności wszystkich miłośników X muzy, bez patrzenia, czy ktoś się nazywa Bożena Kaźmierczak (dyrektor przedszkola), Marian Dziędziel (aktor), Kinga Dębska (reżyserka filmowa), Ryszard Nawrocki (wójt) czy Marzena Wodzińska (Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego). Pani dyrektor została nawet zmuszona do oddania całego obiektu na potrzeby Zakładu Kina za Rogiem. Nie na długo, jednak nowoczesny budynek został na jakiś czas w całości przejęty przez służby… więzienne.  Osadzeni mieli na tyle dobrze, że karę za miłość do sztuki odbywali w doborowym towarzystwie, a czas starali się im wypełnić  „Bracia w Bluesie”.

Bracia – z Krzysztofem Pydyńskim (na wolności dyrektorem Szkoły Muzycznej w Koninie, dyrygentem Orkiestry Staromiejskiej), Jerzym Kowalczykiem (na wolności prezesem Orkiestry Staromiejskiej,  nauczycielem SP w Liścu Wielkim), Michałem Przybylskim (na wolności członkiem orkiestry, nauczycielem muzyki w SP w Golinie i Starym Mieście) – zaczęli ostro, bo od „Jailhouse Rock”, słynnego przeboju Elvisa Presleya spopularyzowanego przez The Blues Brothers. Po „Więziennym rocku” już nic nie działo się tak, jak sobie świeżo upieczony dyrektor Zakładu Kino za Rogiem wcześniej wyobrażał… Osadzeni muzycy nie dali się wepchnąć w ramy scenariusza i pokazali na scenie prawdziwe oblicze sztuki – wolnej od wszelkich nacisków. Koniec był do przewidzenia: kilku artystów zostało wyprowadzonych ze sceny w kajdankach.

Dodam, że Paweł Małas okazał się na tyle przekonujący w roli młodego dyrektora, że wiele osób uwierzyło, iż gimnazjalista ze Starego Miasta jest… szefem Kina za Rogiem : ) Gratulujemy życiowej kreacji, Pawle!

Po słynnym przeboju z ekspresyjnym wokalem Mateusza Markowskiego publiczność Zakładu zamieniła się na chwilę w widownię kinową, bo na ekranie pojawił się „Dług” – krótka fabuła zrealizowana w CKiS przez klasę filmową ze staromiejskiego gimnazjum. Ponieważ podobno fabuła etiudy skupiona na osiedlowym złodziejaszku, szukającym rozpaczliwie sposobu na zdobycie pieniędzy nie dla wszystkich okazała się czytelna, a konwencja groteskowa „Długu” – dostrzegalna, nadmieńmy, że nie był to krótki film o… wymuszaniu : )  

Podobnie jak piosenka „Pride And Joy” (Stevie Ray Vaughan) w wykonaniu Mateusza. I żeby uniknąć innych ewentualnych nieporozumień, uczeń II LO zagrał ją na pięciu strunach nie dlatego, iż chciał być oryginalny, tylko dlatego, że energia utworu unicestwiła najwyższą z nich. Na 12 strunach (bo na dwóch gitarach) zagrali za to z Julką Kuznowicz-Janczak  kolejny utwór, czyli „Volcano” Damiena Rice’a, pokazując po raz kolejny, co potrafią razem wygenerować na scenie. Jak dodam, że wspomagał ich Krzysztof Pydyński na klarnecie, który brzmiał momentami jak zaczarowany flet, to wszystko staje się jasne… W kolejnym utworze na duet wokalistów („City of Stars”) ważny udział miała Ania Pydyńska, towarzysząca Julce i Mateuszowi na klawiszach.

Nie wszyscy byli zadowoleni z występów, oj, nie wszyscy… Młodego dyrektora Zakładu Kina za Rogiem tak poniosła niesubordynacja artystów, że w końcu wezwał policję i dwoje muzyków zostało wyprowadzonych w kajdankach. Reszta na szczęście uciekła przed stróżami prawa. Policjanci pewnie tylko wykonywali rozkazy, bo po wystąpieniach dyrektora biblioteki staromiejskiej, wójta gminy Stare Miasto, dyrektora sieci Kino za Rogiem i reżyserki „Planu B” ze sceny znów wybrzmiała muzyka. Tym razem były to utwory ze ścieżki filmowej kultowego „Vabank” (w wykonaniu duetu klarnecistów: Krzysztofa Pydyńskiego i Jerzego Kowalczyka) oraz „Amelii” (w interpretacji młodej, zdolnej pianistki Ani Pydyńskiej).

Pierwsza tura osadzonych w Zakładzie zwiedzała wówczas Kino za Rogiem. To była ich przepustka do wolności. Przez sztukę. Tylko ona tego dnia wyzwalała. Czy tylko tego dnia? Czy tylko tych ludzi? Na to pytanie każdy sam może sobie odpowiedzieć. Postawić to pytanie „przed sobą” to już inna sprawa. Z gatunku spraw koniecznych do załatwienia. Ale to już temat na zupełnie inny tekst…

Tymczasem reżyserka widowiska „Osadzeni w Zakładzie Kino za Rogiem” pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego realizacji: Orkiestrze Staromiejskiej, uczniom II LO w Koninie oraz członkom koła filmowego ze szkoły w Starym Mieście. Dziękuję również dyrektorowi biblioteki staromiejskiej, jak i jej pracownikom za wsparcie techniczne oraz pani dyrektor przedszkola za życzliwość i zaufanie, iż budynek pozostanie (mimo wszystko) w stanie niepogorszonym… 🙂 Tradycyjnie wyrazy uznania dla Wojtka Ziemskiego za oko, refleks i wyczucie godne najlepszych fotografów. (krm)

Fot. Wojciech Ziemski

Fot. UG w Starym Mieście, Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto

http://bibliotekastaremiasto.pl/aktualnosci/otwarcie-kina-za-rogiem-w-starym-miescie-relacja.html

https://www.przegladkoninski.pl/PL-H5/3/7528/to-miejsce-ma-sluzyc-integracji-dzis-otwarto-51-kino-za-rogiem.html

http://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2018/1/nowe-kino-w-starym-miescie.html

https://www.instagram.com/p/BiolLiMH1Vk/?hl=undefined

Skip to content