Drzwi Otwarte na Politechnice Poznańskiej

19 kwietnia 2018r. uczniowie klas siódmych i gimnazjalnych uczestniczyli w Drzwiach Otwartych Politechniki Poznańskiej.

Biorąc udział w ciekawych warsztatach i wykładach w Kampusie Warta, mogli poczuć, jak to jest być studentką czy studentem uczelni technicznej. Na holu Centrum Wykładowego, studenci i pracownicy 10 wydziałów Politechniki Poznańskiej, chętnie opowiadali o tym, jakie kierunki kształcenia oferuje uczelnia i jaka kariera czeka jej przyszłych absolwentów.

W Kampusie Piotrowo na Wydziale Elektrycznym, chłopcy uczestnicząc w Festiwalu Wysokich Napięć, wywołali w laboratorium burzę oraz wytworzyli energię elektryczną. Dziewczęta uczestniczyły w pokazie prądnicy wolnobieżnej, obalając tym samym mit o tym, że nauki ścisłe są tylko dla mężczyzn.

Spotkaniem ze sztuka przez duże „S” były warsztaty przygotowane przez Wydział Architektury. Uczniowie chętnie wzięli udział w zajęciach „Coś z niczego” przygotowując artystyczne przedmioty użytkowe z kubków i butelek PET pod okiem studentów i pracowników Wydziału Architektury. Ciekawą propozycją dla dziewcząt były również warsztaty „Ubiór na miarę architektury”, w czasie którego miały okazję uczestniczyć w modelowaniu form strojów opartych na zasadach kompozycji architektonicznej.

 Najwięcej emocji wśród dziewcząt wywołał jednak warsztat „Zrób swoje kosmetyki”. Pod czujnym okiem chemików wykonały 9 eksperymentów, a własnoręcznie wyprodukowane kosmetyki zabrały do domu.

Jaką drogą przenikają trucizny?, Jakie choroby mogą wywołać związki chemiczne obecne w produktach wykonanych z plastyku?, Jaki wpływ na nasze zdrowie mają antybiotyki podawane zwierzętom hodowlanym?.

 Na te i inne pytania uczniowie uzyskali odpowiedzi w czasie wykładu zaprezentowanego na Wydziale Technologii Chemicznej pt. „Trucizny wokół nas”. Dowiedzieli się, że „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę” (Paracelsus).

W czasie warsztatu „Od 1D do 3D”, obsługując program AVEVA, mieli okazję poznać nowoczesne narzędzia projektowe inżyniera chemicznego oraz nowy wymiar struktur związków chemicznych uczestnicząc w warsztacie „Modelowanie molekularne”.

Tradycyjnie, elementem kończącym wycieczkę był quiz, tym razem złożony z 15 pytań. Uczestnicy wycieczki odpowiedzieli poprawnie na 12. Gratulujemy!!!  (wd)

Skip to content