Noc Naukowców na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Jakie są skutki niedoboru witaminy D?, Jaką role pełni jod w osiąganiu wysokich wyników w nauce?, Jak procesy fizykochemiczne kształtują naszą żywność?, Czy jaja są zdrowe, a może to cudowny składnik naszej diety?

Na te i wszystkie nurtujące, uczniów klas gimnazjalnych oraz kl. VIIa pytania, w NOC NAUKOWCÓW – 29 września, odpowiadali pracownicy naukowi z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wieczorna pora nastrajała do refleksji nad istotą życia, ale również skłaniała do żądania od świata nauki wyjaśnienia nierozwikłanych dotąd zagadek.

Podczas warsztatów, smakosze gofrów poznali tajniki wypieku gofrów na słono i słodko, a przygotowane własnoręcznie dodatki zachęciły do degustacji i oceny walorów smakowych.

Uczniowie mieli również okazję do poznania sposobu wytwarzania i degustacji masła o różnych smakach, przygotowanego według starej receptury, w czasie warsztatów połączonych z wykładem „Jak nasze babcie wytwarzały masło?”.

Smakosze lodów uczestniczyli w produkcji niekonwencjonalnych lodów z wykorzystanie ciekłego azotu. W czasie warsztatów połączonych z degustacją lodów, uczniowie poznali właściwości oraz sposoby otrzymywania i wykorzystania ciekłego azotu.

Na pytania: Czym jest witamina D?, Jakie witamina D pełni funkcje w organizmie?, Jakie są najlepsze źródła witaminy D?, Czy niedobór witaminy D jest częstym problemem zdrowotnym?, uczniowie poznali odpowiedzi podczas wykładu „Znaczenie witaminy D dla zdrowia człowieka”.

Wszystko o procesach sferyzacji i strukturyzacji w przemyśle spożywczym oraz  jak procesy fizykochemiczne kształtują naszą żywność, dowiedzieli się podczas pokazu „Kuchnia molekularna”.

Podczas warsztatów „Oranżada, nektar, sok?, Jak nie dać nabić się w butelkę?” przygotowali ww. napoje oraz poznali wartości odżywcze poszczególnych produktów, a także zawartość kolorowych napojów znajdujących się w butelkach i kartonikach.

Uczniowie zostali również zaproszeni do polskiego stołu, pełnego tradycyjnych potraw i wysokiej jakości żywności certyfikowanej. Wspólnie z pracownikami naukowymi Uniwersytetu, przygotowali zdrowe i tradycyjne potrawy wielkopolskie, Dowiedzieli się „co w kawie zbożowej piszczy” podczas wykładu połączonego z degustacją kawy zbożowej o różnych smakach.

Podczas jednego z wykładów zabawili się w poszukiwaczy jodu w produktach spożywczych oraz dowiedzieli się, jak ważną rolę pełni ten pierwiastek w życiu, a także jaki ma wpływ na osiąganie wysokich wyników w nauce.  

Na pytania: Co z tym cholesterolem w jajach, a może jajo to „lek” na wszystko?, uczniowie uzyskali odpowiedzi podczas wykładu  „Jajo w pigułce”.

Warsztaty sensoryczne „Czym smakuje kawa?, Czy na kawie można malować? – KAWA- CUP TASTING” prowadzone przez zwycięzców Mistrzostw Polski Latte Art i Baristów, były okazją do poznania smaku kaw z różnych stron świata oraz nauki malowania mlekiem na kawie. 

Udział w Nocy Naukowców był wspaniałą okazją doświadczenia, że nauka jest pasjonującą częścią naszej rzeczywistości oraz spotkania oko w oko z uczonymi. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda życie Uczelni „od kuchni” oraz poszerzyli wiedzę na temat reguł i procesów, które zachodzą w przyrodzie. Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapewnili wspaniałą atmosferę oraz umożliwili uczniom przeżycie niesamowitych wrażeń podczas pokazów zjawisk naukowych, o których uczniowie nie mieli pojęcia lub z których nie zdawali sobie sprawy. (wd)

Skip to content