XX Festiwal Nauki i Sztuki w Poznaniu

Czy można ufać naszym uszom?, Jak matematycy grają w gry?, Czy ciągłe budowanie dróg zawsze usprawnia ruch drogowy?, Jak powstają bryły archimedesowe?, Dlaczego proszek spiera plamy?

Na te i inne pytania, miłośnicy nauki naszego gimnazjum, uzyskali odpowiedzi na wykładach, warsztatach i pokazach doświadczeń prowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów UAM w czasie XX Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu.

Studenci Wydziału Fizyki UAM udowodnili, że fizyka jest ciekawa, inspirująca, zaskakująca i „magiczna” oraz pozwala zrozumieć prawa rządzące otaczającym nas światem. Podczas zajęć zaaplikowali podwójną dawkę fascynujących doświadczeń fizycznych, w trakcie których nasi szkolni naukowcy zostali zaangażowani do mieszania, przelewania, skraplania i gotowania, chłodzenia i zamrażania, podsłuchiwania i krzyczenia, po to, by uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania. Dzielni śmiałkowie mieli okazję obejrzeć wnętrze swojego ucha, przy pomocy instrumentu domowej roboty odegrać melodię znanej piosenki. Przekonali się, że nasze kości przewodzą fale dźwiękowe. Uczestnicząc w widowiskowych eksperymentach, np. powstawania cieczy nienewtonowskiej czy wrzenia zimnej wody oraz z lewitującym człowiekiem, przekonali się, że „to nie magia, to fizyka”. Wspólnie ze studentami, przeprowadzając eksperymenty, uzyskali nić DNA bananów, a także kawior o smaku owocowym.

W czasie wykładów i warsztatów na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM poznali sposób powstawania brył archimedesowych z brył platońskich oraz zobaczyli, jak można regularnie wypełnić przestrzeń takimi bryłami. Rozwiązywali zagadki matematyczne u podstaw, których leży teoria grafów. Sprawdzali, czy matematyka może pomóc w podjęciu decyzji „dokąd mam pójść?”.

W czasie przerw między zajęciami mogli przekonać się, że kręcić się można w nieskończoność stojąc (prawie) nieruchomo na jednym z urządzeń Spirali.eu. Poznali zasadę działania urządzenia i zbadali, czy jest to perpetuum mobile.

Smakosze lodów skonsumowali unikatowe lody mrożone ciekłym azotem przygotowane w czasie pokazu studentów Naukowego Koła Chemików UAM. Jednak największe wrażenie zrobił, przeprowadzony przed budynkiem Wydziału Chemii UAM, pokaz efektownych, pirotechnicznych doświadczeń chemicznych.

Najbardziej aktywni uczniowie w Kawiarni Szkockiej mogli kupić słodycze i napoje za Banachy zdobyte za udzielanie poprawnych odpowiedzi na zadawane przez prowadzących pytania.

Udział w FNiS był wspaniałą okazją doświadczenia, że nauka jest ciekawą i pasjonującą częścią naszej rzeczywistości, a naukowcy to pełni pomysłów entuzjaści chętnie dzielący się swoją wiedzą. Uczniowie zobaczyli świat pełen fascynujących zjawisk – świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą może przeżyć każdy.   (wd)

Skip to content